תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח

תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח

תחנת הרכבת של צמח מהחשובות בקו רכבת העמק, הינה תחנת קצה – "התחנה האחרונה לפני דמשק"! התחנה שוחזרה שופצה והפכה להיות אתר חי המספר את סיפור התחנה וסיפורה המיוחד של רכבת העמק. במתחם התחנה מבני התחנה המקוריים ששבו לתחייה ומרכז מבקרים ייחודי.

הסיור בתחנה כולל: הליכה לאורך המסילה בין בתיה המשוחזרים של התחנה, ביקור בצריף הנוסעים המשוחזר, ביקור במבנה התחנה בו גר מנהל התחנה, משפחתו וצוות התחנה הבכיר, כל זאת תוך סיור והסברים המלווים בתמונות ייחודיות המתארות את חיי היומיום בקו רכבת העמק ובתחנת צמח. משם ינוע המבקר לאורך תוואי המסילה על טיילת (פרומנדה) אותה מלווה רציף הסחורות ושלטים באנגלית ועברית המתארים את תחנות רכבת העמק.

האם ידעת שקרב הפרשים האחרון בהיסטוריה נערך במתחם תחנת הרכבת של צמח?

במהלך הסיור יעצור המבקר ליד האנדרטה המנציחה את לחימתם של לוחמי ה A.L.H  חטיבת הפרשים האוסטרלים הקלה שכבשה את התחנה ב-25.9.1918.

האם ידעת שחיילים הודים הגנו בגופם על עמק הירדן בקרב הירואי בתחנת הרכבת של צמח בשנות העשרים?

האם ידעת שאחד מסיפורי העלייה הבלתי לגאלית (מהיבשה) המצמררים שאינו ידוע קשור בתחנת צמח?

האם שמעת על סיפור גבורה מיוחד מההתקפה הסורית על עמק הירדן במאי 1948 אשר נערך בתחנת הרכבת ההיסטורית של צמח?

הסיור מסתיים במרכז המבקרים הסגור אשר נמצא במבנה הראשון של התחנה (1905) מגדל המים (המבנה האובלי) אליו שאבו מים מהכנרת אשר מילאו את קטרי הקיטור. במגדל המים שוחזרו מיכלי המים והוקמה תערוכה ייחודית המתארת את היסטוריית האזור. המבקר יצפה בסרט בשתי שפות: עברית ואנגלית ובו חומריים מקוריים המתארים את רכבת העמק והתקופה בה נסעה.

המתחם פתוח מראשון עד שבת – יש לתאם כניסה מראש!

לפרטים / הרשמה:
דוא"ל: zemachtrain@kinneret.ac.il

זיו 04-6653656 / דוא"ל: ziv@kinneret.ac.il