תחנת הרכבת ההיסטורית בצמח

תחנת הרכבת ההיסטורית בצמח

פעם במחצית הראשונה של המאה ה-20 היה אפשרי לעלות על רכבת בחיפה ולהגיע אתה עד לדמשק. מדובר ברכבת ההיסטורית, שכינויה ההיסטורי בארץ ישראל היה: רכבת העמק. כיום, אודות למאמצים לקשר את כל חלקי הארץ במהירות באמצעות תחבורה ציבורית טובה – חזרה רכבת העמק לפעול, אך במתכונת שונה, שכן לדמשק עדיף שלא להגיע ככה סתם בימים טרופים אלה  – אך, תושבי עמק יזרעאל – יכולים שוב לנסוע על המסילה החוצה את שדות העמק היפים, ולהגיע מבית שאן ועד יקנעם – במהירות, בקלות ובדרך יפה. יפה.

קרבות אסטרטגיים לאורך המסילה
בשנים האחרונות החלה מגמה של שיקום התחנות ההיסטוריות של רכבת העמק. הרכבת עצמה שירתה רבות את נוסעיה בימות שלום, ובזמן מלחמת העולם הראשונה – היא שימשה מקור למאבקי כוח ושליטה. שכן, שליטה במסילה היוותה דרך מצוינת להעביר תחמושת וחיילים. קרבות רבים ניטשו לאורך כל המסילה, הכוללים פיצוצים מבוקרים והנחת מטעני צד, וגם קרבות בפועל.

בתחנת הרכבת של צמח, למשל, שהייתה נקודה אסטרטגית במיוחד בשל מיקומה – נפקד על החיילים התורכים לעשות כל שביכולתם כדי לשמור על התחנה. ובאופן זה, בספטמבר 1918 הגיעו למקום חיילים אוסטרליים, שלחמו עם הבריטים – ובמקום היו אבדות רבות של שני הצדדים, כשבסוף הקרבות נמלטו התורכים מאזור התחנה. מדי פעם, מגיעים אנשי הצבא האוסטרלי לערוך טקסים במקום לזכר הנופלים בקרב הזה.

תחנת רכבת שהיא מקום מפגש
במשך שנים רבות אח"כ עוד פעלה הרכבת על תחנותיה השונות, ותחנת הרכבת של צמח היוותה מקום מרכזי מאוד – שבו התקיים סחר ער של תוצרת חקלאית – שהובאה מכל האזור. המקום היווה גם נקודת גבול שבין האזור שנשלט ע"י הצרפתים לבין הבריטים, באותם ימים שעד למלחמת השחרור. במלחמת השחרור, כאשר גם הבריטים וגם הצרפתים כבר נטשו את האזור – קרבות קשים אחרים שהתחוללו כאן בין צה"ל לבין צבאות ערב – גרמו להרס של המבנים של התחנה.

משנת 2015 נעשו מאמצים כבירים לשקם את תחנת צמח ההיסטורית – וכיום תוכלו לבקר במקום, ולראות את התחנה עצמה, את המבנים הסובבים אותה, ולשמוע את הסיפורים המרתקים על הזמן ההוא, ועל פלאותיה של רכבת העמק. תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח נחה כ-7 ק"מ בלבד מנהרא, אשדות יעקב – כדאי ללכת בעצמכם, ולראות!