שמורת מורד הירדן והמושבה מנחמיה

שמורת מורד הירדן והמושבה מנחמיה

שמורת מורד הירדן היא מקום נפלא לבלות בו – אם רוצים להינות מטבע במיטבו, בלי הליכות ארוכות. השמורה המשתרעת משתי גדות נהר הירדן מציעה שפע צמחייה, מים שזורמים באיטיות ועופות מים שמפתיעים אתכם מכל פינה.

זרימה רגועה ושלווה
מאז שנבנה סכר דגניה, לפני כמעט 100 שנה, נותר הירדן הדרומי (מהכנרת לים המלח) יבש למדי. אולם מקום אחד בירדן הדרומי נשאר תמיד שופע מים – שמורת מורד הירדן. למעשה, נוצרה כאן מעין בריכה גדולה וארוכה. מדוע אנו אומרים בריכה ולא נהר? מפני שהסכר גורם למים לזרום בקצב איטי כל כך, ולצופה בחטף נראה כאילו המים כמעט עומדים. אך כמובן שלא כך הוא, כי אם המים היו עומדים הם היו עכורים ומעופשים, ולא כך המקרה עם המים הכיפיים והמרעננים של הירדן הדרומי שבאזור שמורת מורד הירדן. בימים חמים, כפי שמתחילים עכשיו בעמק הירדן – הטבילה כאן היא פשוט מושלמת.

בימים אלה ממש, ישנם דיבורים על פתיחת סכר דגניה לראשונה מאז 2003, עקב גשמי הברכה הרבים שירדו השנה (2021). אם אכן ייפתח הסכר – מעניין ומסקרן איך יראה אזור הירדן הדרומי כולו, שלא ראה זרימה מרובה כבר שנים רבות.

ציפורים, אקליפטוסים והגבעות שמסביב
אם תבחרו לשכשך כאן במים, תגלו בוודאי שהקרקע בוצית. התחושה בכפות הרגליים היא מוזרה אולי מעט, אך דעו לכם – שזו הסיבה שהחיים פה הומים ושוקקים. בהליכה קלילה בשמורת מורד הירדן תבחינו בוודאי בעשרות עופות מים, שמוצאים כא מזון בשפע. כמו-כן, האקליפטוסים נותנים צל לרוב, מה שהופך את השהייה כאן לאפילו נעימה יותר, וכל העת מביטות הגבעות שמסביב בשלווה פסטורלית וקסומה.

ביקור היסטורי במנחמיה
את המסלול הנחמד והמשפחתי הזה מתחילים ומסיימים ברחבת העפר שליד המושבה הוותיקה מנחמיה. המושבה המקסימה הזו התחילה את דרכה ב-1901! אנו ממליצים בסיום או בתחילת המסלול שלכם בשמורת מורד הירדן – לעבור ברחובותיה המרכזיים של המושבה, ולהתרשם מבתי האבן שמספרים היסטוריה התיישבותית של 120 שנה.

מנחמיה ושמורת מורד הירדן נמצאות במרחק כ-3 ק"מ בלבד מנהרא אשדות יעקב.
צאו לטייל במסלול הנחמד הזה, ואנו נחכה לכם כאן בשמחה כשתחזרו.