שביל סובב כנרת – מחוף שקמים לטבריה

שביל סובב כנרת – מחוף שקמים לטבריה

עד שנות ה-90 של המאה הקודמת (כלומר, המאה ה-20) היה אפשר להגיע לכנרת, ולבחור איפה רוצים לטבול. למעשה, רוב חופי הכנרת היו חסרי שם. הם היו פשוט רצועות חוף, שהיה אפשר להיכנס דרכן אל המים. חלקן היו נגישות יותר, חלקן פחות – אך כולן היו פתוחות לקהל הרחב, ולא הייתה לאף אחד זכות לבקש ממישהו או ממישהי כסף על טבילה בכנרת.

היום, המצב שונה לחלוטין. נכון, שגם היום אין לאף אחד זכות חוקית לבקש כסף על טבילה בכנרת; אך הפרצות בחוק – כן מאפשרות לקחת כסף על חנייה, או על מכירת שמשיה וכיסא נוח, וכך קמים וצצים עוד ועוד אנשים שעושים כסף על חשבון מי שבסך הכול רוצה לטבול בשקט ושלווה בכנרת. ומה הסיטואציה הזו יוצרת בפועל? הרבה רעש, הרבה לכלוך, והרבה התרחקות של אנשים טובים ואוהבי טבע מהאוצר הקסום הזה, והמיוחד במינו שנקרא: כנרת.

הנוער של היום הוא… אחלה!
וכאן קמו כמה בני נוער, אוהבי טבע, ואמרו: די. הגיע הזמן לשנות את המצב. וכך, בני הנוער של החברה להגנת הטבע החלו לעלות רעיון, ואפילו לבצע: בואו וניצור שביל הליכה ושביל לרכיבת אופניים – שיאפשר גישה ישירה ובלתי אמצעית לנופי הכנרת והטבע הפראי שעוד קיים בה. שביל שיצור קרבה לציפורים הרבות ולצמחייה המשגשגת. קרבה למים עצמם, קרבה המאפשרת טבילה פשוטה במים נקיים ורצועות חוף פשוטות, טבעיות, מזמינות ונקיות.

והחזון הופך אט-אט למציאות. מאז אותו רעיון ועד היום קמים להם עוד ועוד מקטעים כאלה של שבילי הליכה ואופניים. עוד ועוד מתנדבים ומתנדבות מצטרפים לגזום, לסלול ולנקות. ולאט-לאט עם השנים יהיה שביל סובב כנרת מקיף באמת את הכנרת כולה. ויחזיר את הכנרת לחופש שלו היא ראויה, ויחזיר את הכנרת להיות של
כ-ו-ל-ם!

מקטע חוף שקמים – טבריה
אחד מהמקטעים הללו מתחיל כ-14 ק"מ בלבד מנהרא אשדות יעקב. זהו המקטע שבין חוף שקמים לעיר טבריה. את השביל תזהו בסימונו ה: כחול, סגול, לבן. הוא מתחיל את דרכו בכניסה לחוף שקמים על שביל אספלט נוח גם לרוכבי אופניים וגם להולכים ברגל. השביל הנעים עובר על החופים, ובין הצמחייה של מי האגם המתוק. וכאשר הוא מתקרב לעיר טבריה – ניתן לראות את חומות הבזלת העתיקות שלה. השביל עובר בצמוד לגן הלאומי חמת טבריה, וממשיך על הטיילת הצבעונית של טבריה.

מקטע השביל הזה הוא בן 5 ק"מ, וכדאי להצטייד בכובע ובבגד ים וגם במים לשתייה. ומי שמגיע רעב אחרי הטיול הנעים והנוח הזה – יוכל לסיים בארוחה טעימה על הטיילת הטבריינית, מלאת משבי הרוח הנעימים והאווירה הטובה.