רמת סירין – רוח רוח רוח רוח, למה לא תשכב לנוח

רמת סירין – רוח רוח רוח רוח, למה לא תשכב לנוח

מי שימשיך מנהרא, ויצא משערי קיבוץ אשדות יעקב, ימשיך עוד מעט עם רכבו על הכביש, עד שיעבור נהר גדול – זהו נהר הירדן. נהר הירדן, שמימיו כאן רוגעים ויפים כל ימות השנה, מתפתל באזור זה בין אבני בזלת שחורות, והירוק מטפס עליהן, צובע אותן בעוד יופי. נפנה למושבה מנחמיה ונמשיך עם כביש 7188, וניסע בו לאט כמה דקות כדי לשטוף את העיניים בכל היופי שמסביב, עד שנגיע אחרי 7 ק"מ למצפה נח כנרתי, הנמצא ברמת סירין.

רוח וחשמל
רכס רמת סירין, הוא רכס ארוך ויפה, שתחום בין עמק הירדן לבין בקעת יבנאל, ועליו נמצאים שרידים של בית כנסת מתקופת התלמוד, ובשיפוליו אתרים ארכיאולוגים נוספים מאותה תקופה, כמו חורבת עין חדה, חורבת אולם, חורבת אדמות ושרונה.

גובהו של הרכס,  כ-400 מ' מעל פני הים, אך כמעט 600 מ' מעל פני ימת הכנרת – הופך אותו למקום נהדר לרוחות לנשוב. ללטף את המטייל ביום חם, אך גם לצלוף בפנים לעת ערב, ולטלטל עצים בחוזקה. אז אם כבר יש רוחות נהדרות כאלה, מדוע לא לנצלן להפקת חשמל? ישבו כמה אנשים חכמים, הנדסו ותכננו, עד שהוקמו על הרכס בחוות סירין 11 טורבינות רוח, המתנשאות כל אחת לגובה של 73 מ'. הטורבינות החלו לפעול כבר ב-2016, והן צפויות לצרף את האנרגיה שלהן לאספקת החשמל הארצית. כמה נעים לחשוב על חשמל "ירוק", שיזרום אלינו הביתה ישירות מאזור עמק הירדן היפה.

מצפה נח כנרתי
חוות החשמל הירוקה נמצאת כ-3 דקות בלבד ממצפה נח כנרתי, ולכן נוח מאוד להסתכל משם על הטורבינות הגדולות. אך, לא רק את הטורבינות תראו מהמצפה; עמק הירדן ניבט משם במלוא הדרו, על אדמתו הצהבהבה והחומה ומטעי התמר והבננות שלו, וגגות בתי הקיבוצים והמושבים של העמק הפורה. הרי הגולן, הירוקים בחורף, ויבשים וצהובים בקיץ נשקפים משם. והרי הגלעד, שאיכותם הפראית היא קסם וחידה בכל שעות היום. ומדי פעם אפשר לזהות משם גם כפר ירדני מנצנץ באופק. אפשר להשקיף מכאן גם אל תחנת החשמל הישנה בנהריים (עוד חשמל ירוק ישן ישן), וגם על המושבות כנרת ומנחמיה. במצפה תמצאו סככה וספסלי ישיבה, והסבר על נקודות התצפית השונות.

המצפה ממוקם בסמוך למאגר מים, שנקרא כמו המצפה על שמו של נח כנרתי, שפעל רבות למען משק המים בישראל – חבר קבוצת כנרת, וכמו שחרוט לזכרו על אבן גדולה ויפה:  "איש אמת חזון ומעש, אוהב אדם, אדמה ומים".