פרפרים של אביב ושמחה

פרפרים של אביב ושמחה

בחודש האחרון ממלאים פרפרים רבים רבים את ארצנו היפה. הם חוצים את כביש 6 במעוף המוני וצוהל. הם עפים וחולפים על פני מכוניות, העולות צפונה – לעמקי הצפון ולהרי הצפון. הם חולפים במחולות, ושוטפים שדות ומדרכות בגוונים של כתום, חום ושחור. נימפית החורשף קוראים לפרפר הזה; ובאביב הוא יוצא לנדוד לנדוד…

הפרפר הנודד
הפרפר נימפית החורשף מצטרף במסעות הנדידה שלו למינים רבים של ציפורים העושות זאת דרך קבע. בחורף יורדים דרומה, אל הארצות החמות יותר, וכשמתחיל החום להיות רב מדי, בזמן האביב – נודד הפרפר היפה אל ארצות הצפון הנעימות יותר בחודשי הקיץ.

אבל, להבדיל מהחסידה הנודדת, או העגורים, או מציפורי השיר הקטנות, שנודדות הלוך חזור אל אותו המקום שהן מכירות שנים מספר; מחזור החיים של הפרפר היפיפה הזה הוא כ-40 יום בלבד, ומתוכם רק כשבועיים הוא פרפר של ממש. לפיכך, הנדידה הזו נקראת נדידה בין דורית; מפני שבמהלך תקופת הנדידה מחפשת הנקבה פרחים נאותים, ושם היא מטילה ביצים; ועפה חיש מהר להצטרף לנדידה. וכך, חוזר חלילה שוב ושוב.

כך שאפשר לומר שהפרפרים האלה מקבלים את התואר פרפר נודד – יותר מכל ציפור; שכן, זה הדבר העיקרי שהפרפר הזה יודע ומכיר בחייו.

נסיעה אל החופשה בליווי פרפרים
בבואכם אלינו אל נהרא שבאשדות יעקב, אל חופשת האביב והפסח המשפחתית – אתם מוזמנים להביט מבעד לחלונות הרכב – ולראות המוני פרפרים. מוטת כנפיהם כ-6 ס"מ, כך שקשה לפספס אותם בזכות גודלם המכובד. אבל, לא רק בשל כך קשה לפספס את נימפית החורשף במעופו הקליל; אלא בעיקר בזכות הכמויות העצומות של פרפרים החולפים על פני הרכב – כולם כולם בכיוון אחד.

מאורגנים היטב, ונחושים בכנפיהם להמשיך הלאה – עם משב הרוח הטובה הלאה צפונה באביב. מסוגלים הם לעופף עם משבי הרוח ובכנפיהם עשרות ק"מ במהירות רבה. מראה משובב לב, וכמה נפלא למי שמגיע אלינו דווקא בתקופה זו של השנה – ויזכה שאת דרכו אלינו ילוו הפרפרים החינניים, במעוף קל ומשובב – שמזכיר שבא אביב!