פארק נהריים וזרימת המים המחודשת

פארק נהריים וזרימת המים המחודשת

במפגש הנהרות, בסמוך לקיבוץ אשדות יעקב, נמצא אתר המשלב טבע ונוף עם מורשת והיסטוריה. במקום מוצג בדרכים שונות סיפורו של מפעל החשמל הראשון בארץ שהוקם ע"י "הזקן מנהריים", פנחס רוטנברג, מהנדס רב פעלים.

את רעיון הקמתה של תחנת הכוח בנהריים הגה כבר בשנת 1919. הוא הציב שתי מטרות לביסוס היישוב היהודי בארץ: שליטה על מקורות המים והפקת חשמל כמקור אנרגיה. רק בשנת 1932 נחנכה התחנה, ובפעם הראשונה בהיסטוריה של ארץ ישראל הופק חשמל מכוח המים בקנה מידה מסחרי.

באתר מצויים שרידיה המרשימים של תחנת הכוח ההידרו-חשמלית, שניצלה את מי הגיאויות בשני הנהרות הסמוכים אליה: הירדן והירמוך.

שביל הסכרים החדש שבמקום משלב הליכה עצמאית וקלה, כולל הדרכה מקומית, תצפיות מרהיבות ביופיין: החל מתצפית דק מעץ אל עבר 'אי השלום', גשר הרכבת, שער המלכים, הגשרים העתיקים וסכר האגם ולסיום, אל עבר סכר העודפים שנפתח לאחר עשרות שנים והפך לאטרקציה תיירותית קסומה ויפה במיוחד.
זהו בהחלט המפל המרשים ביותר במדינת ישראל, באמצעיתו של הקיץ.

סיור מיוחד של כשעה עד שעה וחצי, בליווי מדריכי האתר, יציג בפניכם את צידה המזרחי של התחנה, שם ניתן להבחין ביישוב 'תל אור' בו גרו הפועלים ובמגורי הפקידים שגרו בישוב 'נהריים', בסמוך למפעל החשמל.
תוכלו לצפות על מיקומו של 'הבית הלבן' הוילה של רוטנברג, בו נפגשה גולדה מאירסון עם האמיר עבדאללה לפני מלחמת העצמאות. (הבית פוצץ ע"י צה"ל במלחמת ההתשה בשנת 1969). ממזרח תוכלו לראות את הרי הגולן והגלעד וממערב את 'כוכב הירדן', רמות סירין, רכס הפוריות ופסגת החרמון מצפון.

האתר מוקדש לתחנת הכוח ההיסטורית שפעלה כאן וליחסי ישראל-ירדן. למתעניינים בהיסטוריה של ארץ ישראל מאוד מומלץ להקדיש את הזמן ולהגיע לנקודה חשובה זו בעמק הירדן.

הפארק באשדות יעקב מציע יום כיף וגיבוש המשלב נופך של ציונות והיסטוריה לשמה, וכן סיור מרתק שלא תשכחו.