עץ התמר, צל תמר ותמר בכפר – מצא את המשותף….

עץ התמר, צל תמר ותמר בכפר – מצא את המשותף….

עץ התמר, צל תמר ותמר בכפר – מצא את המשותף….
חידה: איזה צמח משתייך הן לשבעת המינים והן לארבעת המינים?
תשובה: הדקל. הדקל נותן לארבעת המינים את הענף שלו – הלולב. ולשבעת המינים נותן הדקל את פריו, התמר.

מים לצמא וצל לעייף
התמר המצוי, (שהוא עץ ממשפחת הדקליים) מסוגל לצמוח בחום רב, גבוה ורם. ענפיו מסוככים, ויוצרים מעט צל לעייף, ופעמים רבות, כשהוא צומח במדבר הוא גם סימן למים חיים שימצאו בקרבת מקום – מים לצמא וצל לעייף. נווה מדבר. הוא מסוגל, עץ התמר, לחיות גם ממים מלוחים, ואז לייצר פרי מתוק ומשובח – פלא של ממש – איך ממלוח יוצא מתוק. מתוק ממש.

עץ התמר כולו משמש את האדם למטרות שונות – גזעו משמש לבנייה, או אפילו להכנת שוקת (ע"י ריקון התוכן שלו). ענפיו משמשים גג לבתים ארעיים ולסוכה. סנסניו (שעליהם תלויים הפירות) משמשים כמטאטא, וגם לקליעת סלים. ופירותיו – אחח… פירותיו: חיים או מיובשים, כדבש סילאן או כפרי – מי שטעם מתיקות של תמר טוב, ובעיקר את טעמם של תמרי בקעת הירדן, הצומחים בשפע באשדות יעקב ובקרבתה – יודע מתיקות אמתית וטבעית מה היא.

עוד עובדות, שירים וסיפורים על התמר תוכלו לשמוע בסיור נ.פ.ש עם יונתן – סיור מרתק לכל המשפחה.

צל תמר
בכניסה לקיבוץ אשדות יעקב איחוד, במרחק הליכה מנהרא, ישנו מן נווה מדבר כזה, בינות עצי תמר ושאר פלאי שבעת המינים. על מקשת אבטיחים, בין נהר הירמוך לנהריים – מסעדה לעייף ולצמא – וגם למי שפשוט שמח, ורוצה להתענג על אוכל טוב. מסעדת עץ כפרית בין מדשאות ונחל, שגשר קטן וקסום עובר עליו, עם פינת משחקים לילדים, שתאפשר למבוגרים שבינינו להתענג על האוכל המשובח, תוך כדי שהילדים נהנים מגן העדן עם התוכים והמרחבים והנחל. תמצאו כאן, בין השאר, סטייקים וכבד ושניצל והמבורגר עם תוספות שמשביחות את הבשר הטוב. גם מנות ראשונות כמו אנטיפסטי, מרקים ולחמים. יש גם מנות מיוחדות לילדים, וגם קינוחים, שיגרמו לכם לפנטז כבר על הפעם הבאה בצל תמר.

אורחי נהרא ייהנו מ- 10% הנחה במסעדת צל תמר (בקשו קופון בקבלה).

תמר בכפר
במרחק של כ-10 דקות מנהרא, תמצאו את המושבה כינרת, שעליה אפשר לספר כל כך הרבה… אבל, בפעם אחרת. כי רצינו לשתף אתכם, שכאן תוכלו לבקר במקום קסום, שנולד מחזונה של אחת ממשפחות המתיישבים הראשונות במושבה, משפחת שניידמן. זהו סיפור על החלוציות שהפריחה את עמק הירדן.
תוכלו ללמוד כאן על התמרים וגידולם – במרכז המבקרים של תמר בכפר, המציע גם ערבי גבינות ויין ושירה בציבור, סדנאות אמנים ושווקי אוכל ועוד אירועים משפחתיים.  וביום יום אתם מוזמנים לחנות המקסימה, לקנות סלסלות שי מוכנות, או פריטים יחידים של מוצרי תמרים למיניהם, דבש ושמן זית, חליטות תה ועוד הרבה דברים בריאים וטובים.