עמק הירדן ונדידת ציפורים – סיפור אהבה

עמק הירדן ונדידת ציפורים – סיפור אהבה

מרגישים את הסתיו? הימים פחות חמים, הערבים כבר מתקררים אפילו. מדי פעם חולפת בראשכם המחשבה – שעוד מעט צריך להחליף את ארון הקיץ בארון החורף. ואם אתם מרגישים בשינויי מזג האוויר – היו בטוחים שגם הציפורים חשות בכך. למעשה, הציפורים החלו לחוש בשינויי מזג האוויר כבר לפני כחודש. ציפורים ששוהות בצפון אירופה ואסיה – כבר חשו את ההתקררות ההולכת ובאה, והן החלו אט-אט לפרוש כנף ועוד כנף ועוד אחת – ולעוף. לנדוד לנדוד.

עמק הירדן כתחנת מנוחה בדרך
ציפורים רבות חולפות בדרכן מאירופה ומאסיה לכיוון אפריקה בעונת הסתיו – כדי לעשות שם את החורף במזג אוויר נוח בהרבה. ובדרכן הן חולפות בשמי ארץ ישראל, ובדרכן עוצרות רבות לחניית מנוחה בעמק הירדן. רבות גם עוצרות לחנייה ליד בריכות הדגים הרבות מאוד של עמק בית שאן. לא תמיד הן רצויות ע"י החקלאים החוששים לדגה, אך הרשויות מנסות כל הזמן, באופן יצירתי ביותר, למצוא לכך פתרונות. פתרונות שיאפשרו הן לחקלאים להיות מרוצים, והן לאלפי האנשים שנודדים גם הם לעמק הירדן ועמק בית שאן – כדי לצפות בציפורים הנודדות – בעדינותן וביופיין העולה על כל דמיון.

"מקור החסידה" בכפר רופין
כפר רופין (29 ק"מ מנהרא, אשדות יעקב) מרכז את האהבה הגדולה לציפורים בכלל ולציפורים נודדות בפרט. כאן תוכלו ללמוד על הציפורים באמצעות הסברים מרתקים מאנשי מקצוע. תוכלו גם להצטרף לסיורים שיעזרו לכם לצפות בציפורים – באופן שמכבד אותן וגם מאפשר לכם להתקרב אליהן מספיק.

בחודשי הסתיו – ספטמבר ואוקטובר – תוכלו לראות עדיין חסידות נודדות ואיות צרעים ונחליאלים צהובים וכחלים ופפיונים ועוד הרבה ציפורים נודדות גם קטנות וגם גדולות. ציפורי יום וציפורי לילה. עופות דואים ועופות דורסים וגם ציפורי שיר ועופות מים רבים.