עז עיז – תיירות חקלאית במחלבת בוטיק

עז עיז – תיירות חקלאית במחלבת בוטיק

בשנים האחרונות צצו באזורנו שלל אטרקציות, מרכזי מבקרים ומסלולי טיולים. הפעם בחרנו להמליץ לכם על ביקור במחלבת הבוטיק עז עיז, שהוקמה במושב מנחמיה על-ידי

משפחת וגנפלד. בני המשפחה עברו ממרכז הארץ לארץ הגליל כדי להגשים חלום. הם הקימו מחלבת בוטיק לגבינות עיזים, המקיימת סיורים ופעילויות להורים ולילדים. במחלבה תוכלו לצאת לסיור בדיר והתבוננות בחליבה, להגיע עם הקטנטנים לפינות ליטוף ועוד – או כפי שנכתב באתר הבית של המחלבה:

"עברנו ממרכז הארץ לגליל להגשים חלום, לגדל עיזים ולגבן גבינות

החלום שלנו קורם עור וגידים, אנו צובטים עצמנו

(מדי פעם) על מנת לבדוק שזה אכן קורה (וזה אכן קורה)

נשמח שתבקרו בחווה שלנו ותשמעו את הסיפור שלנו

ותראו שעם קצת אומץ ניתן להגשים חלומות".

אם אתם שומרי כשרות, ודאי תשמחו לגלות כי הגבינות כשרות בהשגחת מועצה דתית מנחמיה – הרב דוד ועקנין.

על פי כתבתה של לימור בן חיים, מאתר דוקטורס – מחקר, שנערך במחלקה לביוכימיה באוניברסיטת אוסקה שביפן, ופורסם בשנת 2009, קבע כי חלב עזים מסייע בהגנה מפני דלקות וזיהומים. המחקר בחן את הקשר שבין רכיבים ייחודיים הקיימים בחלב העזים לבין השפעתם על המערכת החיסונית בגוף האדם. מדובר ברכיבים שומניים ייחודיים הנקראים גנגליאוזידים, המצויים בסוגי חלב שונים וידועים בתרומתם לחיזוק המערכת החיסונית, הודות ליכולתם לנטרל את ההשפעה המזיקה של חיידקים ולהגן מפני דלקות וזיהומים. רכיבים ייחודיים אלו נקשרים לקולטנים של רעלנים המופרשים מהחיידקים ועל ידי כך מנטרלים את פעילותם המזיקה על מערכות שונות בגוף האדם.

גם מועצת החלב מעודדת את צריכת חלב העזים. במאמר, שכתב יונל רוזנטל מהמעבדה לחקר חלב ומוצריו במנהל המחקר החקלאי, השוני בהרכב חומצות השומן ובהרכב החלבונים, בהשוואה לזה של חלב פרה, מקנה לגבינות ניחוח ומרקם אופייניים ומיוחדים. גבינות מחלב עזים הן לבנות תמיד, כיוון שחלב זה דל מאוד בקארוטן. מאפיין נוסף של גבינות עזים הוא רכותן, הנובעת מהמרקם הרך של הגבן. גבינות אלו מזינות מאוד, תודות ליחס נכון של חלבון קלוריות ולכמויות גדולות של מינרלים וויטמינים.