נחל הקיבוצים

נחל הקיבוצים

עמק בית שאן, שינה את שמו לעמק המעיינות בשל מקורות המים המופלאים שבו.
כזה הוא נחל הקיבוצים, בעמק המעיינות הזורם בין הישובים והקיבוצים.
ליד הכניסה המערבית נמצאת מבואה מסודרת עם שירותים ותחנת מידע עם פרוספקטים. כאן ניתן לשכור אופניים או רכב חשמלי לטיול בכל רחבי פארק עמק המעיינות. בקצה המזרחי של הנחל נמצאת בריכת הקיבוצים, ולידה חורשה עם ספסלים. בקרבת הבריכה נמצאת גבעה, עליה נוכל לעלות ולצפות בעמק.

מי נחל הקיבוצים, כמו מי שאר מעיינות עמק בית שאן, נאספים בשלל תעלות ניקוז והולכה. מאחר וחלק מהמעיינות מתוקים ואילו האחרים מומלחים, מקורות מוהלת בין מימי המעיינות השונים במינונים שונים כך שיוכלו לשמש לשתייה וחקלאות.

נחל הקיבוצים זורם כל השנה וקק"ל הקימה לידו מקום חניה ושולחנות פיקניק. בתקופת הקיץ והחופש הגדול מגיעים למקום אנשים רבים, אך אל תתנו לזה למנוע מכם להגיע לפינת חמד מתוקה זו.

בערבית נקרא הנחל עין אלג'מאעין – מעין שתי הקבוצות – מעיינות. השם העברי ניתן לו בין השאר עקב זרימתו הצמודה לקיבוץ ניר דוד, שהיה ישוב החומה והמגדל הראשון שהוקם בארץ בשנת 1936.

רוחב הנחל מגיע עד ל-30 מטר, ומשני עבריו סוגרת עליו חומה ירוקה ומקסימה של עצי אשל ותמר, שיחי קנה וסמר, וגם צמחי ערבה ושנית שפריחתם סגולה. חלק זה עדיין שייך לשמורת הטבע ולכן, על מנת לשמור על החי והצומח (ויש מגוון יפה של כאלה כאן), הפקחים אוסרים על כניסה למים. עם ישראל לא כל כך נשמע לפקחים, וסביר להניח שתראו כאן המונים שמתקדמים עם הזרם ונהנים מהליכה רטובה ביום חם.

איך מגיעים:

מצומת השיטה נוסעים בכביש 669 לדרום-מזרח. מייד אחרי קיבוץ ניר דוד עוברים בגשר על נחל עמל ומגיעים לצומת עם כביש 6667. בצומת ממשיכים ימינה עם כביש 669, לכיוון שלוחות. כ־50 מטר אחרי הצומת פונים שוב ימינה, ואחרי כ-300 מטר מגיעים אל מגרש חניה.