נחל הקיבוצים – מים, מים, מים

נחל הקיבוצים – מים, מים, מים

מים, מים – לצנן את הרגליים. מים, מים – לצנן את הידיים. גם את הפנים, הראש והעיניים – מים, מים. טובים שבעתיים – בקיץ כשחם ולח בשמיים.

ניר דוד – חומה ומגדל
נחל הקיבוצים הוא נחל שופע ומלא מים לאורך השנה כולה. בסך הכול 25 ק"מ דרומית לנהרא אשדות יעקב, נחה לה פינת החמד המדהימה הזו – מלאה בצמחיית מים ירוקה ושופעת, ובצמחים נוספים הגדלים לצד המים הטובים. צל מרענן יקבל את פניכם מעל בריכה מבוטנת רחבה ונקייה – שרק מבקשת מכם, בואו, השילו בגדיכם מעליכם, וכנסו, טבלו במים המצננים והטובים.  אחרי שתשחו או סתם תשכשכו במי הבריכה הרחבה, תוכלו להמשיך וללכת לאורך נחל הקיבוצים – לפעמים לידו, לפעמים בתוכו – ממש ממש, איך שבא.

נחל הקיבוצים קיבל את שמו מתוך קרבתו אל קיבוץ ניר דוד, שהוקם בשנת 1936, וייחודו אמנם לא בכך שהיה הקיבוץ הראשון בארץ ישראל, אך ניר דוד הוא יישוב ה-חומה ומגדל הראשון בארץ ישראל. ועל שמו, כאמור, נקרא נחל הקיבוצים.

אחת האטרקציות הכיפיות בנחל הקיבוצים היא בשני צינורות ניקוז מים רחבים מאוד, שמשמשים בימים החמים כמגלשת מים לילדים, וגם לילדים ברוחם. מלא מים שמפריצים לכל כיוון – מתוקים וטובים לשתייה; וכמו שאמרנו, גם לגלישה…

תל שוכה – מצפה השלושה
כשני קילומטרים מהבריכה הרחבה (שהוקמה שם עוד בימי המנדט הבריטי בארץ ישראל) שוכן תל שוכה – כאן זוהי הזדמנות נהדרת לטפס מעט, ולהשקיף על עמק המעיינות השוכב לו בעצלתיים עם מימיו השופעים למרגלות התל. תל שוכה, שנקרא גם מצפה השלושה – הוא המקום, שבו בשנת 1938 נרצחו שלושה אנשי ניר דוד ההיסטורית, בדרכם אל השמירה על העובדים בשדות שסביב. לאחר התקרית הזו, הקימו שם הבריטים מגדל תצפית ושמירה, שאותו ניתן לראות עד היום, בסמוך לאבן מקומית, המנציחה את שלושת השומרים העבריים שקיפחו חייהם, במקום שאהבו, ליד המגדל והחומה ונחל הקיבוצים, שמזמין אתכם לבוא אליו – באהבה.