ממנחמיה לכנרת – דרך מלאה הפתעות

טיולנו מתחיל בהיסטוריה. בתחילה בהיסטוריה הקרובה יחסית – קצת יותר ממאה שנה אחורה, דרך סיפורים שחלקם מלאים ברוח ועוז וחלקם מצחיקים. דרכנו תעבור ליד נהר ירדן גדול, זורם ויפה וגם דרך היסטוריה עתיקה הרבה יותר, שהולכת אחורה עד לאדם הקדמון… המסלול המוצע כאן הוא כבן שעתיים, והוא עשוי להתארך בהתאם למספר העצירות שתבחרו בדרך. המסלול מתחיל במושבה מנחמיה (כ-4 ק"מ בלבד מנהרא שבאשדות יעקב), ומסתיים באזור הירדנית. מומלץ ששם יחכה רכב, כדי לאסוף את המטיילים החרוצים.

מנחמיה – המושבה של עמק הירדן
את טיולנו נתחיל במושבה הוותיקה מנחמיה. מנחמיה הוקמה ב-1901 ע"י משפחות חלוציות שהגיעו ליישב את ארץ הקודש. החלוצים התלהבו כל כך ממושבותיהם של הטמפלרים בארץ, והחליטו לנסות ולהעתיק משהו מתכנונם המדויק של הטמפלרים. ולכן, הקימו ראשוני המושבה רחוב ראשי, ובצדדיו בתי אבן נאים, עם גינה קטנה בקדמת הבית, וחצר סגורה בחומה מאחור. הם גם הקימו בית כנסת ובית ספר, בית מרקחת ועוד. כיום, ניתן לעבור ולהתרשם מבתי האבן שנותרו במושבה, וגם להיכנס למוזיאון הרפואה, שנמצא בביתו של הרופא דאז. בקדמת הבית תראו גם את גינת התבלינים, ששימשה להכנת התרופות. כמו גם שובך יונים ענק מאותם הימים, כאשר אנשי המושבה היו נהנים ממטעמי יונים משובחים על שולחנם.

לאורך הירדן
נתחיל לצאת ממנחמיה רגלית לכיוון צפון, ואחרי כ-10 דקות נעבור ליד חוות עז עיז, שהיא חווה שבא מגדלים… בוודאי כבר ניחשתם: עיזים. בחווה תוכלו לרכוש גבינות מצוינות, ובתיאום מראש גם לקחת חלק בפעילויות מהנות ומלמדות לילדים ולכל המשפחה.

מהחווה נמשיך ימינה על השביל, עד שנפגוש בירדן. משם נמשיך ללכת לאורכו של נהר הירדן, המלא בצמחייה ירוקה, כאשר מדי פעם אפשר להציץ דרכה ולראות גם את המים, שצבעם כאן נע בין ירקרק לכחלחל, תלוי בזווית של השמש. לאחר כ-25 דקות של הליכה נעימה לאורך הירדן ושדותיו הפוריים של עמק הירדן נגיע לתל עובדיה. תל עובדיה הוא אתר ארכיאולוגי שחפירותיו מתבצעות לסירוגין משנות ה-60 ועד היום. זהו אתר פרהיסטורי, שממוקם ממערב לקיבוץ בית זרע. תל זה, למרות שהיום הוא מוזנח – נחשב לאחד מהאתרים החשובים ביותר בעולם להבנת האבולוציה של בני האדם. גילם של הממצאים בו תוארך ל-2 מיליון שנה, כנראה האתר הקדום ביותר בעולם. הממצאים כוללים עצמות אדם ובעלי חיים וגם כלי עבודה שונים.  טיפוס על התל יגלה תצפית קסומה אל עבר הרי הגלעד וייתן גם הצצה אל דרום הכנרת. ממזרח תוכלו לראות גם את נחל יבנאל המתפתל וגם את רמת יבנאל.

עוד כמה צעדים ואנחנו בכנרת
מכאן, מי שכוחו במותניו יוכל להמשיך עוד כשעה הליכה לעבר הירדנית והכנרת. הדרך תעבור  ליד סלע ועליו כתובת: "קבר שמעון הצדיק –  מסירותו בעבודה הובילה אותנו בדרך" (כ-25 דקות מתל עובדיה). רבים טועים לחשוב שמדובר בשמעון הצדיק שקברו בירושלים, אך זהו למעשה הסוס שמעון של מרכבות הירדן, שנפח כאן את נשמתו, ובעליו החליט לקבור אותו כאן על אדמת העמק, לצד הירדן.

עוד כרבע שעה נוספת ותגיעו לביתניה תחתית – שהוקמה ב-19133 כחוות גידולים חקלאיים, ובכניסה לביתניה תחתית תמצאו גם את קברו של יוסף זלצמן, חבר כנרת שנרצח במקום בחזרתו מעבודת יומו בשדה. במקום תמצאו היום את מרכבות הירדן, המשחזרת את ההתיישבות, ומציעה טיולי סוסים נעימים באזור.

כחמש דקות הליכה נוספות ותעברו בגן בן ציון, שבזכותו עמק הירדן (ולמעשה, גם מקומות נוספים בישראל), מגדלים תמרים משובחים מאין כמוהם.

עשר דקות נוספות על שביל ישראל יובילו  אתכם אל בית המוטור  תחנה לשאיבת מים מ-19100 בכניסה לקבוצת כנרת.  ועוד מספר דקות יובילו אתכם אל הצל בחורשת האקליפטוס המפורסמת משירה של נעמי שמר.

משם תוכלו להמשיך מספר דקות נוספות לירדנית, ולהישפך עם מימיו הירקרקים של הירדן אל תוך מימיה הכחולים והמתוקים של הכנרת.

מכאן, קפצו אל הרכב, ותוך 10 דקות בלבד אתם חזרה בחדר המפנק בנהרא, שבאשדות יעקב.