מגלים את הימה – דברים שכנראה לא ידעתם על האגם הלאומי

מגלים את הימה – דברים שכנראה לא ידעתם על האגם הלאומי

מראה הפנינה הכחולה, השוכנת בין ההרים, משובב את נפשו של כל מי שצופה בה. שרו ועדיין שרים לה שירים המתארים את יופיה. תיירים מכל העולם באים לפקוד את אתריה ההיסטוריים, ונוצרים מאמינים באים לבקר במקומות הקדושים המצויים על חופיה.

לבד מאוצרות היופי והמורשת שלה, הכנרת יקרה בזכות אוצרות מימיה – היא מקור של מים ושל חיים לחלק גדול מאוכלוסיית המדינה מהגליל בצפון ועד הנגב הרחוק בדרום, ולמעשה, מהווה את מקור המים העיליים הטבעי היחיד במדינה, לכן מפלס המים שלה נמצא במעקב מתמיד לא רק על-ידי מומחים העוסקים בנושא, אלא אף על-ידי אזרחי ישראל כולה.

הכנרת היא גוף המים המתוקים הגדול באזור, ואגם המים המתוקים הנמוך בעולם. בהגדרתה הגיאולוגית, הכנרת היא ימה, כלומר – שטח מים טבעי המוקף יבשה, ואינו מחובר לים או לאוקיינוס. גובהה מצוי בטווחים של 208.8 עד 214.87 מטר מתחת לפני הים. בגובה המרבי, שטח פני האגם הוא כ-168 קמ"ר והעומק המרבי כ-44 מ'. הנקודה העמוקה ביותר בקרקעית הכנרת נמצאת ברום של 256 מ' מפני הים.

סיפור לידתה של הכנרת מתחיל לפני 35 מיליון שנה עם היווצרות השבר הסורי-אפריקני. לאורך קו השבירה של השבר הסורי-אפריקני נוצר עמק צר וארוך. לפני כ-60,000 שנה החל להיווצר בעמק הארוך הזה אגם גדול שנקרא ימת הלשון. הוא השתרע מן הכינרת בצפון ועד אזור חצבה בדרום. היה זה אגם ענק ועמוק שהיה באזורנו בתקופה קדומה ביותר (גובהו היה 30 מטרים מעל מפלס הכינרת!). לפני כ-15,000, כתוצאה מאובדן מים בשל התאדות, התכווצה ימת הלשון והיום יש לנו את ימת הכנרת בצפון ואת ים המלח בדרום.

בין חופיה הקסומים של הימה, המציעים מגוון שירותים במקום וידידותיים למשפחה, נמצאים: חוק חוקוק, הנמצא בסמוך לקיבוץ גינוסר ומתאים מאד למשפחות; חוף דוגה, לחובבי ספורט ימי; חוף חלוקים, חוף לבנון וחוף כורסי הם החופים של "הצעירים", בהם מתקיימות מסיבות וישנם גם מספר מגרשי ספורט; חוף צאלון, בו מתקיימים פסטיבלי מוסיקה בעיקר בחגי ישראל; החופים הרומנטיים – צינברי, ברניקי ושקמים, ועוד טובים כמותם.