מגדלא – פעם הייתה כאן עיר

מגדלא – פעם הייתה כאן עיר

פעם הייתה כאן עיר. עוד לפני שטבריה נוסדה, הייתה כאן עיר משגשגת אחרת לחלוטין – שקראו לה מגדלא. כיום, שוכנת במקומה המושבה מגדל, אך שרידיה של העיר מגדלא – עוד ניצבים, ומזמינים אתכם ליהנות מנוף מרהיב של כנרת כחולה, גליל וגולן וגם מפיסת היסטוריה שראוי וכדאי להכיר.

גלגולן של חפירות ארכיאולוגיות
לפני כאלפיים שנה, עוד לפני חורבן בית שני שגשג כאן על פיסת ההר המופלאה הזו, הסמוכה אל הכנרת – כפר דייגים יהודי. במשך שנים רבות רבות איש לא ידע על קיומו (פרט לכתבים שהעידו על כך). עד שבשנת 2009 כאשר החלה בנייה של מתחם כנסיות חדש במקום, התגלה במקום לפתע בית כנסת גלילי עתיק.

כמובן, שכשמוצאים דבר מופלא שכזה – עוצרים את כל הבנייה המתוכננת, ובודקים מה זה וממתי זה? התגליות היו מרעישות – הסתבר שזהו בית הכנסת העתיק ביותר בגליל (לפחות עד שיתגלה בית כנסת עתיק ממנו…)

למעשה, כבר ב-1971 נערכו כאן חפירות ארכיאולוגיות שבוצעו ע"י המסדר הנוצרי הפרנציסקני. הם גילו אז שרידי כנסייה ומבני ציבור מהתקופה הרומית. מעט למטה יותר על חוף הכנרת נמצא גם נמל עתיק וספינה, שמשויכת לימים שבהם ישו חי ופעל באזור זה בדיוק (כיום, מוצגת הספינה העתיקה בקיבוץ גינוסר).

מבנים עתיקים וריח הדגים
אם השם מגדלא מצלצל לכם מוכר, זה קשור כמובן למגדל היישוב היהודי הנוכחי שקם כאן, אבל גם למריה מגדלנה (מרים המגדלית), שהייתה (כפי שמרמז על כך שמה) תושבת מגדלא הקדומה. משום כך, ומשום שגם ישו עצמו בילה הרבה בכפר הדייגים הזה – נחשב המקום מקודש לנצרות.

כיום, הוקם כאן מרכז כנסייתי יפה, לצד האתר הארכיאולוגי שכולל את בית הכנסת הקדום ביותר בגליל (כאמור), שרידים של שוק הדייגים, מרחצאות ומקוואות; וגם פריטים מופלאים של הדייגים – כמו רשתות, קרסים ומשקולות – שנשתמרו באורח פלאים מאותם הימים, כשהדייגים דגו כאן בכנרת, ומכרו את סחורתם בשוק – שגם בו תוכלו לבקר באתר של מגדלא הקדומה. ואם תהיו מספיק מרוכזים – אולי אפילו תריחו את ריח הדגים… מי יודע?!

מגדלא שוכנת כ-24 ק"מ מנהרא, אשדות יעקב – ממליצים בחום לאורחינו לבקר כאן, ואז כמובן לחזור…