כפר כמא – חוויה צ'רקסית בלב הגליל

כפר כמא – חוויה צ'רקסית בלב הגליל

הצ'רקסים מכונים גם: כלילי מעלות – בשפה האדיג'ית או הצ'רקסית. הם הגיעו אל הגליל ב-1876, והקימו בו את כפר קמא וגם את ריחנייה. הם התיישבו כאן אחרי שעברו מרחק רב – כל הדרך מהרי הקווקז – כשברחו מפוגרומים קשים מצד העם הרוסי.

הם מוסלמים, שהתחברו קשר הדוק לעם היהודי בארץ ישראל, עזרו בהגנת יישובים טרם קום המדינה, וממשיכים להתגייס לצבא, ולקחת חלק בתרבות הגלילית העשירה. ואפילו בבית הספר לומדים הילדים בעברית. אולם, אנשי הכפר מקפידים שהשפה הצ'רקסית תעבור מדור לדור – כך שכולם מדברים גם צ'רקסית מקטן עד גדול; והם לא שוכחים לספר לילדים, ולהעביר הלאה את סיפורי ומנהגי התרבות הצ'רקסית העשירה.

אז, כשאתם מגיעים אלינו לנהרא, אשדות יעקב – לנופש מפנק – אנחנו ממליצים לקפוץ לביקור ביישוב הצ'רקסי היפה, כדי שתוכלו גם אתם ללמוד משהו על התרבות הצ'רקסית המיוחדת במינה. זה רק 23 ק"מ מנהרא, בנסיעה גלילית יפה-יפה.

סיור בכפר כמא
ניתן לקבוע סיור מודרך בכפר כמא, אך גם סיור עצמאי בין הסמטאות העתיקות, לוקח אתכם לזמן ומקום אחרים לגמרי. הכפר נבנה כמו כפרי הצ'רקסים בצפון הקווקז – עם אבן שחורה ולבנה. בתים מוקפים בחומה, עם שער קטן המקשר בין חצרות הבתים; וזאת לצורך הגנה על הכפר מפולשים חיצונים. הבתים כולם מקיפים את המסגד, שנבנה גם הוא בסגנון ייחודי לצ'רקסים.

במוזיאון הכפר שממנו גם יוצאים סיורים מודרכים, ניתן לראות פרטי לבוש צבעוניים וכלי עבודה וחקלאות של הצ'רקסים. לצפות במצגת, לראות תמונות, ולשמוע אודות התרבות המיוחדת של הקבוצה האתנית הקטנה והמרתקת הזו.

כמו-כן, כדאי לעבור ברחוב שבו מרוכזות חנויות מזכרות, ולטעום שם או לקחת הביתה – ממגוון המוצרים הטבעיים שמכינים בכפר. וכמובן, לא לשכוח את הגבינות הצ'רקסיות המעולות, ששמן יצא להן למרחוק.