כוכב הירדן – הרפתקה מעולם הצלבנים

כוכב הירדן – הרפתקה מעולם הצלבנים

ארץ ישראל הקדושה. המאה ה-12. מלחמות אכזריות בין המוסלמים השולטים בארץ ישראל לבין הצלבנים (נוצרים אדוקים וחדורי אימת המלחמה) מתחוללות בארץ. הצלבנים מנצחים במאה ה-12 את השלטון המוסלמי במקום, וארץ ישראל הופכת להיות ממלכת ירושלים הנוצרית.

מלחמות הון ושלטון
אבל, אם חשבתם שהצלבנים ישקטו עכשיו על השמרים ויחיו בשלום בארץ הקודש הרי שטעיתם. הצלבנים לא ממש מסתדרים בינם לבין עצמם, ואנשי השררה הנוצרים מתמלאים בבצע כסף ושלטון, ורוצים לכבוש עוד ועוד שטחים. וכך, מתפצלת ממלכת הצלבנים לכמה אזורים.

אחת ממשפחות האצולה שזוכות בחלוקת הארץ לקבל נתח בעמק הירדן מתחילה להקים מבצר. בהתחלה מדובר בחווה מבוצרת, כדי להיות קרובים לאיכרים העניים והמנוצלים שמעבדים את אדמותיהם. בשלב מסוים, אבירי המבצר ההוספיטלרי המפורסמים קונים את השטח, מפרקים הכול ובונים מבצר אימתני. זהו המבצר שאנו רואים היום בגן הלאומי כוכב הירדן.

מבצר צלבני על גבי חורבות יישוב יהודי
עם החפירות שנעשו במקום התגלה שהמבצר יושב על חורבותיו של יישוב יהודי מהמאה השלישית, ששמו היה: כוכב. למעשה, האבירים הצלבנים פירקו אבנים יפות מבית הכנסת העתיק ומהבתים של היישוב היהודי והטמיעו אותן בתוך המבצר. וכך, תוכלו לפגוש דוגמא של מנורת שבעת הקנים נטועה בתוך אחת מאבני המבצר ועוד דוגמאות וכותרות מהתקופה היהודית במקום.

מבצר כוכב הירדן השתמר באופן יוצא מן הכלל וההליכה בו "זורקת" אתכם לעולם האבירים הצלבנים שהיו כאן פעם. הנוף מכאן מרהיב. וכשעומדים בתוך המבצר ומביטים סביב סביב – ברור כל כך מדוע נבחר דווקא המקום האסטרטגי הזה – לשמש כמקום מבצרם של האבירים חדורי רוח המלחמה.

גן לאומי כוכב הירדן נמצא 15 ק"מ בלבד מנהרא, אשדות יעקב; ואנו מזמינים בחום את אורחינו לקפוץ לביקור במבצר, בנוף המרהיב וגם בגן הפסלים המיוחד במקום.

שימו לב, שבתקופת הקורונה יש לתאם מראש את הביקור בגן הלאומי (באתר של רשות הטבע והגנים), ולבדוק האם יש מקום פנוי – בהתאם להוראות באותו הזמן.