יצאתם חומוס – החומוסיה המדליקה ביותר שהכרתם

יצאתם חומוס – החומוסיה המדליקה ביותר שהכרתם

מה ישראלי יותר מחומוס? ישראלים שחולמים על חומוס בפסח! מה יש במאכל המזוהה עם הישראליות הצברית השורשית, שמתכתבת עם המטבח הערבי בכל מיני גרסאות? קרבות חומוס מתקיימים בכל מדיה אפשרית. כל אחד טוען שהחומוס שלו, עם המתכון הסודי, שרץ במשפחה במשך דורות, הוא הטוב ביותר.

שמו של החומוס בעברית הוא חמצה תרבותית – צמח ממשפחת הקטניות, הגדל בתרמילים. אתם יכולים לתאר לעצמכם מדוע, אם כן, ישנם אנשים המעדיפים לדחות את אכילתו לאחר הפסח. מאידך, אחרים טוענים כי אין כל יסוד בהנחה כי חומוס, אשר איננו מחמיץ, משום שאיננו משתייך למשפחת הדגניים. אוכלי הקטניות, אם כן, ישמחו לגלות כי החומוס יכול לבוא בגרסאות שונות, עם או בלי תוספות, כמנה ראשונה או כמנה עיקרית, עם בשר או כמנה טבעונית, וכי אפשר בהחלט לוותר על הפיתות ולהסתפק בו כמנה משביעה מאוד.

קחו, למשל, את מנת החומוס מסאבחה, המורכבת מסלט חומוס, גרגרי חומוס חלוטים, טחינה, שמן זית, לימון ותבלינים. המסאבחה מוגשת כמנה חמה. חובבי הז'אנר יודעים כי מנת מסאבחה אחת יכולה להספיק לחצי יום, כלומר: שתי ארוחות!

אם תאכלו אותה בצהריים, תוכלו להוסיף בשר טחון, שיהפוך אותה למנה חדשה לחלוטין עם טעמים ייחודיים. יש הקוראים למנת החומוס עם הבשר באבא גנוש, אבל כל עדה והמתכון שלה, כל אזור והתובנות שלו – וכל שף וטאץ' הפיוז'ן הייחודי לו.

אם היה לכם ספק לגבי זכויות היוצרים על החומוס, הנה כיוון מרענן:

וַיֹּאמֶר לָה בֹעַז לְעֵת הָאֹכֶל, גֹּשִׁי הֲלֹם וְאָכַלְתְּ מִן הַלֶּחֶם, וְטָבַלְתְּ פִּתֵּךְ בַּחֹמֶץ

– מגילת רות, ב', 14

בדייט הראשון של בעז עם רות המואבייה הוא הזמין אותה לנגב אתו חומוס, אם בדוך או בסיבוב לא נוכל לדעת אבל הפיתות כבר הומצאו בזמנו.

אחרי התיאור המפורט שלנו על חומוס בכל מיני מנות, צורות, מתכונים וטעמים, אנחנו ממליצים לכם על מסעדה ביתית וחמימה בבוסתן שבעת המינים בקיבוץ אשדות יעקב מאוחד. שמה בישראל: "פשוט חומוס" אבל הטעמים שם – חגיגה!

כמו כל ישראלים טיפוסיים, נאמר לכם: "דברו עם אבירם וספרו לו שאנחנו שלחנו אתכם".

שעות פתיחת המסעדה:
א-ה: 10:00-17:00
ו: 10:00-15:00