טירת צבי – ביקור נוסטלגי בקיבוץ ושמורת טבע פראי

טירת צבי – ביקור נוסטלגי בקיבוץ ושמורת טבע פראי

שמורת טירת צבי ממוקמת בעמק בית שאן הפורה והיפה. השמורה היא חלק משמורה גדולה יותר, הנקראת בשם המעניין: שמורת גאון הירדן. שמורת גאון הירדן, על שום מה? על שום שזהו מישור ההצפה של הירדן. מקום שבו המים זורמים בשפע רב. אזור שבו מעיינות קטנים וגדולים חבויים בשפעה מרעננת.

זוהי המדרגה התחתונה של בקעת הירדן, ושם בין עצים וצמחייה סבוכה מסתתרות חיות בר רבות, כמו חתולי בר וחתולי ביצות, קרקלים ונמיות, חזירי בר גדולים וגם זאבים ותנים. וכמובן שנהר הירדן ושפע הצמחייה מזמינים גם עופות רבים, שיציצו עליכם גבוה מהשמיים, וגם מענפי העצים.

שמורת טירת צבי
כ-30 ק"מ דרומית לנהרא אשדות יעקב מחכה לכם שמורת טירת צבי, שנקראת גם: שמורת גאון הירדן, החוף השקט. הנסיעה בדרך הזו, על כביש 90 – היא נסיעה מלאת יופי. הכניסה אל השמורה היא 3 ק"מ דרומית לקיבוץ טירת צבי, מזרחית לכביש 90. מכיוון  שהשמורה משתרעת גם בצד המזרחי של הכביש – הרי שניתן לטייל רק בחלק מהשמורה, שכן חלק ממנה הוא ממש על גדר המערכת, ובאזורים מסוימים ישנם אפילו מוקשים. שימו לב לשילוט.

תוכלו לראות כאן, בנוסף למים הרבים, גם מספר קניונים מרשימים וצמחייה רבה ומגוונת – מפרחי עונה, דרך שיחים וצמחיית מים ועד לעצי אשל גדולים. וכמובן, אם תהיו מספיק שקטים אולי תצליחו גם לראות איזה שועל או קרקל סקרן. והרבה הרבה ציפורים… כל הזמן.

מרכז המבקרים בטירת צבי – ביקור נוסטלגי
אחרי או לפני הטיול בשמורת טירת צבי, אנחנו מזמינים אתכם לקפוץ לביקור בקיבוץ עצמו. ולמען הדיוק, קפצו (בתיאום מראש) לחצר הטירה – מיני קיבוץ של פעם. כאן, במבנה הראשון שקם בקיבוץ, והיה ברבות השנים בית הילדים וגם בית הספר ובית התינוקות ואפילו מתפרה – נמצא היום מוזיאון קטן ומקסים.

מרכז המבקרים מכיל שלל פריטים מהימים ההם. סיפורים מקסימים על הווי הקיבוץ. כלי חקלאות ומטבח של פעם. ריהוט מעניין, וגם תוכלו לראות את המזגנים של פעם… כי בכל זאת, גם פעם עם כל החלוציות של החברים, היה כאן חם. מאוד. ולכן, המציאו כאן מזגן מאולתר ששווה בהחלט הצצה.