טיול פריחה חורפי באחו נוב

טיול פריחה חורפי באחו נוב

מרבדים מרבדים של פריחות. זה מה שיקבל את פניכם בכניסה לאחו נוב. השמורה היא למעשה, ביצה שעליה נבנה גשר צף. והגשר הזה יוביל אתכם בחודשים דצמבר וינואר בין מרבדים של נרקיסים בריח משכר ובין המוני אירוסים מרהיבים בחודשים פברואר ומרץ. אחו נוב, נמצא 38 ק"מ מנהרא, אשדות יעקב – והכניסה אליו היא על כביש 98 בין היישובים אבני איתן ונוב.

שריד אחרון של ביצות
לא הרבה ביצות נשארו בארץ ישראל, ובוודאי שבאזור הגולן. וזו הסיבה שאחו נוב מהווה מקום נפלא כל כך לפגישה עם צומח וחי ייחודיים. למעשה, לאורך השנה כולה תמצאו כאן צומח נחלים וביצות, למשל: גרגר נחלים, עדשת המים הגיבנת, סתוונית ירושלים וכרכומים מסוגים שונים ומיוחדים. עירית גדולה, רומולאה סגלולית, עיריוני צהוב ותורמוס ההרים. תלתן הביצות, שעורת התבור, שיח-אברהם מצוי, כרפס הביצות, יינית חרוזה, כף-צפרדע אזמלנית וקנרס סורי. ובוודאי שכחנו להזכיר כאן עוד כמה…  אך, אין ספק שגולת הכותרת של אחו נוב היא שני פרחים מלאי יופי והדר: הנרקיס המצוי ואירוס הביצות הנדיר.

מכיוון שהביצה מלאה מים נפלאים בחורף, מהווה המקום גם בריכה טבעית ומזמינה להרבה עופות מים, שתוכלו לראות מקרוב בזכות הגשר הצף שנבנה כאמור על המים. ובנוסף לכל היופי הזה, הפרות הרועות באחו מהוות השלמה פסטורלית מושלמת לנוף הפתוח והרחב של הגולן.

הנרקיס המצוי
את ראשו הלבן של הנרקיס המצוי, שבאמצעו כתר צהוב ניתן לזהות בקלות ומרחוק. ואל המראה היפיפה והעדין הזה מצטרף גם ריח משכר ועז של הפריחה. מעטים הם האזורים שבהם נותרו נרקיסים מצויים בשפע, וזאת מכיוון שלפני חוק הפרחים המוגנים נקטף הנרקיס בכמויות רבות. כמו-כן, ייבוש של שטחי ביצות נרחבים בארץ ישראל תרם גם הוא להידלדלותם של שטחי הפריחה של הנרקיס. כיום, תוכלו למצוא משטחים נרחבים של הנרקיס בעיקר בשני מקומות עיקריים בארץ – 1. ליד נחל הקישון, באזור טבעון ויגור 2. באחו נוף שברמת הגולן.

אירוס הביצות
אם הנרקיס הוא פרח מוגן, אך איננו בסכנת הכחדה – הרי שאירוס הביצות קיים במספרים קטנים ביותר – ורוב הפריחה היא אך ורק כאן באחו נוב. מדובר באירוס צהוב ויפה, שצמח בעבר בהרים הקרובים בלבנון ובסוריה – אך, מכיוון שהמקומות הללו אינם ידועים בשמירה שלהם על הטבע, הרי שאירוס הביצות חי ונשמר בהקפדה ובאהבה רבה בעיקר כאן באחו נוב. אירוס הביצות פורח במרבדים רחבים ומלאי יופי והדר בחודשים פברואר ומרץ לצד שאר הצומח והחי של הביצה. מוזמנים לראות, להריח ולהתמלא גם אתם ביופי הנפלא.