חופשה עם ערך – מוזיאונים באזור הכנרת

אזור הכנרת עוצר בחובו היסטוריה עשירה בת אלפי שנים. עוד מימי התנ"ך מוזכר אזור זה כמשמעותי ומרכזי בחייו העם היהודי ועמים נוספים ששהו בו לאורך התקופות. הכנרת היוותה מאז ומעולם מוקד להתפעלות, השראה ואפילו נסים, על פי מסורות מסוימות, וביניהם גם המסורת היהודית. מעבר לאטרקציות ולטבע הנפלא הנמצאים בשפע סביב האדם שלנו, תוכלו ליהנות גם מחשיפה להיסטוריה ולמורשת הענפה שנותרה כאן.
לפניכם שש המלצות למוזיאונים ומרכזי מבקרים סביב הכנרת, שאסור לפספס.

בית גורדון – מוזיאון טבע, חקלאות ותולדות בקעת הירדן, בקיבוץ דגניה א'.
ביקור בבית גורדון היא חוויה מהנה ומעשירה, בזכות תצוגה מרהיבה של בעלי חיים, צמחיה ואובייקטים המאפיינים את הסביבה המקומית. משעשעת במיוחד היא תצוגת ה"פספוסים של הטבע"; כבשה עם שני ראשים, אפרוח עם ארבע רגליים ועוד. במקום תצוגה ארכיאולוגית חשובה, ובה מוצגים ממצאים מעוביידיה, אתר החפירות בו נמצאו שרידי האדם הקדמון שחי באזור לפני כמיליון שנה. עוד במקום ניתן לצפות בסרטי טבע באודיטוריום וללמוד רבות על החיים סביב הכנרת לאורך ההיסטוריה. הבית נקרא על שם א"ד גורדון, האידיאולוג של ההתיישבות העובדת, אשר נפטר בדגניה ב 1922. מסמכיו וחפציו האישיים מוצגים אף הם במקום.

מוזיאון המושבה, במושבה כנרת.
מוזיאון זה מציג את ימי המושבה כנרת בראשית ימיה על הקרקע בתיעוד נדיר של העבודה, הבריאות והחינוך דאז. המקום מרגש מאוד שכן הוא מציג את החיים כפי שהיו כאן בתקופת המייסדים. תוכלו להתרשם מבתיהם ששומרו באופן מפליא, להתבונן בחומה המקיפה את המתחם, מבניין בית הספר ובית חוות טיידל, שעליו כתבה יעקב פיכמן את שירו "על שפת ים כנרת ארמון רב תפארת". בחצר המוזיאון מוצגים כלי עבודה מראשית המאה ה – 20.

מוזיאון האסם במושבה כנרת.
ברחבה הראשית של המושבה כנרת נמצא מוזיאון האסם, זהו המשק של משפחת בלינקוב, מן המשפחות הראשונות שהתיישבו במושבה בתחילת המאה ה – 20.המקום שימש לעבודה ולינה של רבים מציבור הפועלים הגלילי ושומריו, בהם ברל קצנלסון ויוסף טרומפלדור. במשך שנים רבות שימש המקום כסליק ולאימונים בנשק של אנשי המקום. כיום משמש האתר כמוזיאון משפחתי המציג אוספים נדירים של כלי העבודה, הציוד ומשק הבית של המתיישבים והחלוצים.

מוזיאון בית הרופא במנחמיה.
המוזיאון מציג את הרפואה והתיישבות במנחמיה, הישוב העברי הראשון בעמק הירדן. במקום תוכלו לראות כבית מרקחת של פעם, ובו תצוגת כלים והסבר על שיטות הריפוי והאמצעים שעמדו לרשות הרופאים, הרוקחים והמיילדות. עוד ניתן לראות במקום פרסומי בריאות שהשפיעו רבות ושינו את פני התקופה. דרך המוצגים וההסברים ניתן ללמוד רבות על החיים המאתגרים של המתיישבים הראשונים בעמק, כיצד התפרנסו, קיימו את משפחותיהם והגנו על עצמם.

בית יגאל אלון – מוזיאון וגלריה לאומנות בקיבוץ גינוסר.
בבית יגאל אלון גלריה לאומנות בה מוצגות תערוכות מתחלפות וסיפור המורשת המרתק של יגאל אלון. אך האטרקציה המרכזית במקום היא ללא ספק סירה עתיקה בת כאלפיים שנים, שנמשתה מקרקעית הכנרת במבצע מורכב וארוך שכלל תכנון רב ותהליכי שימור ייחודיים. המוצג הארכיאולוגי החשוב מושך מבקרים מכל רחבי הארת והעולם, ויש הטוענים כי מדובר בסירתו של לא אחר מאשר ישו עצמו.

מוזיאון התרבות הירמוכית, בקיבוץ שער הגולן.
על גדת נהר הירמוך, המוכר כיום כגבול הטבעי של ישראל וירדן, התגלה כפר קדום בן כ 7,500 שנים, מהתקופה הניאוליתית – תקופת ראשית החקלאות. בכפר זה חיי חקלאים שהחלו, לראשונה בהיסטוריה לביית בעלי חיים לצורכי משק, לפתח זני חיטה, להכין כלי קציר, ליצור כלים לאחסון מזון וכן צלמיות פריון. בשדות הקיבוץ נתגלו למעלה מ 200 צלמיות פריון, אשר מוצגות במקום, וחלקם אף מוצגות במוזיאונים ברחבי תבל ובמוזיאון ישראל.