השביל הרטוב  – טיול משפחתי בעמק המעיינות

השביל הרטוב  – טיול משפחתי בעמק המעיינות

עמק המעיינות השוכן מרחק קצר מנהרא אשדות יעקב – הוא פנינה מלאת יופי, וגם מלאה במים. בקיץ, אין דבר נפלא יותר מלצאת ביחד  עם כל המשפחה לטיול מרענן ורטוב.

הטיול שאנו מציעים לכם כאן, מתחיל כ-28 ק"מ מנהרא אשדות יעקב (בעין שוקק), ועובר במסלול מוצל, יפיפה ורטוב כולו. המים מגיעים מקסימום לגובה של 30 ס"מ, מה שהופך את המסלול הזה למתאים לכל הגילאים, ולכל הצועדים. אך, תחילתו וסופו במעיינות נפלאים – המתאימים לטבילה מרעננת של הגוף כולו.  אורכו של המסלול כ-300 מטרים בלבד. 300 מטרים, המעבירים אתכם בינות צמחייה ירוקה, ובתוך הרבה שמחה וכיף משפחתי.

לזכרו של סרן צביקה קפלן
סרן צביקה קפלן היה מלח הארץ על כל המשתמע מכך. איש שעבודה ותורה, חיי רוח וחיי צבא, חיי משפחה וחיי קהילה – הם חייו. צביקה נהרג באמצע חודש תמוז, במבצע צוק איתן, בעודו ממלא את תקפיד קצין המבצעים של גדוד הסיור של גולני.  הוא התגורר יחד עם אשתו וילדיו בקהילת קיבוץ מירב, וחבריו ומשפחתו הקימו לזכרו את השביל הנהדר הזה.

תיאור המסלול
אחרי שעצרתם בחנייה של פארק המעיינות, המשיכו בצעידה קצרה עד לשביל הרטוב. השביל עצמו מתחיל במעיין עין שוקק. זהו המעיין הגדול ביותר בעמק המעיינות. מדובר בבריכה טבעית גדולה מאוד, המוקפת צמחיית מים מכל צדדיה וגם עצים רבים המצלים על המתרחצים, ומזמינים לפיקניק בחיק הטבע. עומק הבריכה במקומות מסוימים מגיע עד 1.5 מטרים – מה שמאפשר בשל עומקה, אורכה ורוחבה הרציניים – לשחות כאן ממש.

מעין שוקק מתחיל השביל הרטוב עצמו, בינות "מנהרות" של צמחייה מקומית יפיפה, כמו פטל קדוש, גומא וקנים. בסוף השביל מגיעים אל בריכת הטחנה – שגם היא בריכה נפלאה לשכשוך. הבריכה מוצלת באקליפטוסים, ואפילו מנוקדת בכמה שולחנות קק"ל לפיקניק מוצלח. שמה ניתן לה, משום שבעבר הייתה שם טחנת קמח. ישנו גם שביל מונגש לנכים המגיע ישר אל בריכת הטחנה.