הגן הלאומי בית שאן

הגן הלאומי בית שאן

בתקופה בה שלטו בארץ ישראל האימפריה הרומית ואחריה האימפריה הביזנטית המפוארות ורבות המעללים – הייתה העיר בית שאן לעיר מרכזית ומשגשגת. עיר עם אצילים ועשירים שחיו את חיי הראווה והנהנתנות של אותה התקופה. חורבותיה של העיר הזו השתמרו בצורה מופלאה, וביקור בה מאפשר הצצה נפלאה לחיים באותם הימים. הגן הלאומי נמצא מרחק של 22 ק"מ מנהרא אשדות יעקב והדרך לשם עוברת בעמק בית שאן היפיפה לכשעצמו.

עושר ופאר ברחובות העיר בית שאן
אצילי הרומים ואנשי ביזנטיון אהבו לגור בבתים מפוארים. הם גם אהבו מרחצאות פאר. הם אהבו לקנות אוכל טרי בשווקים בעלי קשתות וקירוי לימות הגשם, ולעבור בין דוכנים של בגדים ובדים איכותיים שזרמו אל העיר שלהם מכל האזור כולו. הם גם אהבו להשתעשע באמפיתיאטראות ענקיים, וללכת ברחובות מרוצפים עם ביוב מסודר שמתנקז אל פאתי העיר.

כיום ניתן לראות חלק מהפאר הזה שנשתמר גם אחרי 2000 שנה ויותר. ניתן לטייל בין רחובות העיר והשווקים, ולקרוא את השלטים המסבירים וממחישים כיצד נראו פעם החיים בעיר המפוארת הזו. אבל אם תרצו להוסיף עוד ממד לביקור בעיר, ולעזור לדימיון שלכם להבין קצת יותר כיצד נראו כאן החיים: מי היו האנשים שגרו כאן, מה עניין אותם ובמה הם עסקו – אתם מוזמנים להגיע לאירוע הלילי המקסים – "לילות שאן".

לילות שאן
החזיון האור קולי הייחודי "לילות שאן" מקים לתחיה את תושבי העיר ומעלליה. אתם תצעדו איתם בשער העיר ובשווקים, ותוכלו לחוש את האווירה במרחצאות המפוארים וגם להינות ממופע בן יותר מאלפיים שנה בתיאטרון הרומי של העיר. תחוו את המאורעות ההיסטוריים הכבירים שהתרחשו כאן במשך כאלף שנה של התיישבות, ותצאו מהלילה הזה קצת יותר חכמים והרבה יותר מרוצים.

שימו-לב שבשל מגבלות הקורונה על מספר השוהים באתר – יש להירשם מראש הן לביקור בגן הלאומי בית שאן והן לחזיון האור קולי "לילות שאן". הכנסו לאתר של הגן לאומי בית שאן, ברשות הטבע והגנים והרשמו: https://www.parks.org.il/reserve-park/%D7%92%D7%9F-%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%99-%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%A9%D7%90%D7%9F/