גן עדן לציפורים בעמק המעיינות

גן עדן לציפורים בעמק המעיינות

החורף כבר כמעט כאן, אך ציפורי הסתיו עדיין חולפות  בשמי הארץ, ורבות מאוד הן ציפורי השיר, הברווזים למיניהם וגם העופות הדורסים שבוחרות ובוחרים לשהות בעמק המעיינות, מלא מקורות המים – לאורך החורף כולו. מרכז הצפרות בכפר רופין כחצי שעה נסיעה מנהרא אשדות יעקב – הוא מקום נפלא להתחבר בו אל שפע הציפורים, אלה שעוד ממשיכות לנדוד דרומה אל אפריקה החמה, ואלה שנשארות ליהנות מהחורף הנעים של עמק המעיינות הפורה והנפלא, ופרט למרכז הצפרות יש עוד שפע של מקומות ושפע של מים – להתחבר בהם אל הציפורים היפות.

מרכז הצפרות כפר רופין
ארץ ישראל מהווה גשר נדידה לחלק עצום מהציפורים הנודדות – בכל הגדלים ובכל הצבעים. את הציפורים החולפות מעל הראש אפשר לראות בכל אזור בארץ, אולם רבות מאוד הן הציפורים הנשארות לשהיית חורף, במזג האוויר הממוזג והנוח של עמק בית שאן, הוא עמק המעיינות. העמק היפה הזה, על שפע מקורות המים שלו – מהווה מקום אידיאלי למגוון עצום של ציפורים.

מרכז הצפרות של כפר רופין, הקרוי בשם המקסים: "מקור החסידה" הוא מרכז שבו ניתן לקבל הדרכה מאנשי מקצוע על אודות מגוון הציפורים, וגם הסברים על תופעת הנדידה המרתקת. מרכז הצפרות משלב בתוך העיסוק הציפורי גם הסברים על התיישבות הסביבה, על חקלאות האזור וגם שיחות על הגבול הצמוד  – הוא הגבול הירדני, שמהווה גבול שלום, שנאה ויאה ללמוד ממנו, ולהתייחס אליו.

מאגרי המים והשדות של קיבוצי האזור
במרחק 5 דקות בלבד ממרכז הצפרות כפר רופין ישנה גם שמורת טבע קסומה אחרת, היא תל סהרון, שהוא בית גידול לדגים הן שכיחים והן נדירים, המזמן אליו לעת הסתיו והחורף מאות אלפי ציפורים, כמו ציפורי שיר צבעוניות וקטנות, וגם אפורות ופשוטות שקולן ערב ומצלצל. וגם דיות רבות גדולות כנף יש כאן, האוהבות לצלול לפתע ממרום השמיים, ולדוג להן בדיוק רב, בזכות יכולת הראייה יוצאת הדופן שלהן – דג קטן (או גדול), השוחה מצד לצד בשלוותו.

גם ברכות הדגים של הקיבוצים מעוז חיים ונווה איתן הם מקום נפלא לראות בו ציפורים. הציפורים כאן נאספות על גדות המאגרים, על הקנים ועל הסוף ושאר צמחיית המים השופעת. כמו-כן, בשדות של קיבוץ טירת צבי נאספות ציפורים, הזקוקות פחות למים – אך נהנות משלל המזון המצוי שם בשפע, ומהווה את מקור החיים של הציפורים הללו לעת חורף – עת הן עוצרות ממעופן, ונהנות ממזג האוויר המושלם של עמק המעיינות.

בואו גם אתם ליהנות ממזג האוויר החורפי המושלם של עמק המעיינות, ומשלל הציפורים שאותו ממלאות – כאן לא רחוק מנהרא, אשדות יעקב.