גן לאומי כוכב הירדן – נוף, מבצרים ופסלים

גן לאומי כוכב הירדן – נוף, מבצרים ופסלים

יש מי שקורא לכוכב הירדן גם יפה נוף – ולא סתם. כאן בנקודה בגובה של 312 מעל פני הים ומעל מצוק שמתנשא לגובה של 550 מ' מעל בקעת הירדן – נגלה נוף – שבאמת הדרך הפשוטה ביותר לתאר אותו, הוא: יפה נוף. וחוץ מהנוף המרהיב על בקעת הירדן והרי הגלעד – יש פה גם מבצר צלבני שהשתמר כמעט בשלמותו! וגם גן פסלים ומקלט לצמחים נדירים. כל היופי הזה הוא במרחק נסיעה (יפה גם היא) של 15 ק"מ בלבד מנהרא אשדות יעקב.

חווה מבוצרת עם קישוטים מבית כנסת עתיק
גם מי שאינו אסטרטג דגול מבין מיד בהגיעו לגן הלאומי כוכב הירדן שהנקודה הזו היא מקום אסטרטגי מעולה, וכדאי מאוד לבנות כאן מבצר. וזה בדיוק מה שעשו הצלבנים ב-1138 – הם הקימו פה חווה מבוצרת. הרעיון הוא יצירת מקום לעבודה חקלאית לאיכרים שמסביב, בעוד שהאצילים יושבים במרכז האדמיניסטרטיבי המבוצר היטב מהאויבים שנמצאים מסביבם. ובתקופה ההיא עקב פיצולים גם בתוך מסדרי הצלבנים עצמם – היו לא מעט אויבים שכאלה.

עוד לפני שהגיעו לכאן הצלבנים – היה כאן יישוב יהודי מהתקופה התלמודית (המאה ה-3) שנקרא בשם: כוכב. מהמקום הזה בשל גובהו, הודלקו בתחילת חודש משואות – כדי להודיע לכל היישובים הנמוכים יותר שמסביב על מולד הלבנה ותחילת החודש העברי יחד אתה. שרידים של היישוב היהודי הם בית הכנסת העתיק ומבנים נוספים. במבצר הצלבני עצמו ניתן לראות אבנים מעוטרות, כמו מנורת שבעת הקנים – שנלקחו ככל הנראה מבית הכנסת והוטמעו במבצר.

המבצר השתמר באופן יוצא מגדר הרגיל, וסיור בו הוא חוויה שתיקח אתכם בקלות לזמנים ההם – בימים שעברו בין החדרים והאולמות משפחות אצילים עם בגדים של פעם, ונעליים שטפפו בוודאי על אבני ומרצפות המבצר, בעודם מביטים מהחלונות הצרים אל הנוף המהפנט הנשקף מסביב.

פסלים ומקלט לצמחים נדירים
מהמבצר יורד שביל הידיד – אורכו 1.2 ק"מ והוא כולל ירידה ועלייה תלולה (אך קצרה) – ומי שיבחר לסייר בו יעבור בין בוסתנים יפים שהתשייכו לכפר הערבי ששכן פה לפני קום המדינה. הבוסתנים המקבלים נופך נוסף של מסתורין עם הדמדומים והשקיעה.

חלקה מגודרת בתוך הגן הלאומי – מכילה צמחים שנעלמו או שמתחילים להיעלם מנופו של הגליל, וכאן מתבצע תהליך שיעזור להשיב את הצמחים הללו למקומם הטבעי. כמו-כן, באזור הצמחים הנדירים ממוקם גן הפסלים של האמן יגאל תומרקין; פסלים שגם מחברים אתכם עוד קצת אל הטבע שמסביב ובמקביל מעבירים אתכם לממד אחר.

גן לאומי כוכב הירדן – 15 ק"מ בלבד מנהרא אשדות יעקב – יפה ושווה!