בקעת יבנאל ושקדיות פורחות

בקעת יבנאל ושקדיות פורחות

כביש 767 הוא כביש יפיפה. בעצם, אם לדייק, לא כביש האספלט עצמו הוא שיפה, אלא מה שמתגלה בנסיעה נינוחה ונעימה בצדי הכביש. זוהי דרך נוף קסומה, שתחילתה ליד כפר תבור, ומשם היא יורדת לה אט-אט ונכנסת אל בקעת יבנאל מחורצת הסלעים והמצוקים, עד שמגיעה הדרך אל עבר הכנרת.

השקדייה פורחת
בתקופה היפה שבין ט"ו בשבט לפסח מתחילה ועולה פריחה ולבלוב בארץ כולה. הסימן המובהק ביותר של ט"ו בשבט – הוא כמובן, השקדייה. השקדייה פורחת ושמש לה זורחת… וכאן, בבקעת יבנאל, לצדי כביש 767 פורחות להן המוני שקדיות. מטעים על גבי מטעים, עצים ועוד עצים של שקד טעים וטוב- מתחילים לפרוח כאן בתקופה זו של השנה. והמראה מדהים ביופיו.

אחד הדברים המדהימים בעץ השקד הוא בכך שרגע אחד עומד לו העץ עירום לחלוטין מכל עלה. למתבונן הלא מיומן וההדיוט עלול להיראות העץ אפילו כנטול חיים. אולם, הנה לפתע מתחילים ניצנים קטנים ורודים ולבנים לבקוע את השממה המדומה. ועוד כמה ימים של שמש ונפתחים הפרחים לחלוטין. ולפתע, עומד עץ בצבעים לבנים-ורדרדים מלא מלא בפריחה קסומה וממלאה לב ונפש. רק אחרי הפריחה, יעלו ויעטפו את העץ עלים ירקרקים ורעננים. ויעבור עוד זמן מה, ויתחילו גם שקדים טעימים לכסות את העץ הנפלא.

דרך מלאת פריחה והיסטוריה
וכאמור, כביש 767 הוא המקום לראות את יופי השקדייה. הדרך היפה הזו מתחילה מכפר תבור (כ-28 ק"מ מקיבוץ אשדות יעקב), עוברת באדמת בקעת יבנאל בסמוך לכפר כמא הצ'רקסי, דרך המושבה הוותיקה יבנאל. אח"כ עוברת הדרך באדמות הפוריות של רמת פוריה, וממשיכה עד המושבה כנרת. זוהי דרך מלאה בפריחת השקדייה, אך טובלת גם בהרבה יופי של התיישבות ציונית חשובה.  מסוף דרך 767  שבסמוך לחצר כנרת – אפשר להמשיך דרומה בכביש 90 – עד שמגיעים לנהרא, אשדות יעקב.