בעקבות ראשוני המתיישבים בעמק ובגליל

בעקבות ראשוני המתיישבים בעמק ובגליל

ביקור בקיבוץ, כמו אצלנו כאן בנהרא אשדות יעקב – מביא איתו תמיד נוסטלגיה. מביא איתו מחשבות על מה שהיה כאן פעם, לפני שהגיעה הקדמה לאזורנו. פעם, עוד לפני שקמה לה מדינת ישראל, באמת היה כאן רק חול וחול; ובאו אנשים טובים שעלו מהגולה אל ארץ ישראל, הפשילו שרוולים והתחילו לבנות את כל מה שאנחנו זוכים לו היום. אנחנו מזמינים אתכם לצאת לטיול בעקבות הראשונים הללו בשני אתרים נבחרים, לא רחוק מאשדות יעקב.

חצר הראשונים – דגניה א'
אם מדברים על ראשוני ההתיישבות באזור, אבל למעשה בארץ ישראל כולה – חושבים ישר על קבוצת דגניה. שם התחילו הרעיונות הקיבוציים לרקום עור וגידים. אם ברעיונות ואם במעשים. כמעט כל ראשי היישוב היהודי לפני קום המדינה (ואם לדייק מ-1912) – עברו שם ולמדו או לימדו שם משהו.

כיום, ניתן לראות את המבנים האותנטיים שנבנו אז. מבנים מאבן הבזלת המקורית ועם גגות רעפים שעברו אמנם שיפוץ עם השנים, אך שומרים אמונים למקור. תמצאו כאן מוזיאון (שאת ההגעה אליו יש לתאם מראש) – שבו מוצג סיפורם של המתיישבים הראשונים באמצעות חפצים ומסמכים ועוד. וגם בית קפה-מסעדה נפלאה תפגשו בחצר הראשונים של דגניה. מסעדה שנהנית מכל ההיסטוריה הזו ומהדשא הרחב והמרגיע שמסביב.בית סבתא צילה –

יבנאל
בשנת 1905 נבנה במושבה החדשה יבנאל ביתה של משפחת ליפשיץ – צילה וברוך. וכאן באותו בית עצמו מוצג כיום סיפורה של המושבה יבנאל. סיפור המושבה שונה מאוד מסיפור ההתיישבות בחצר הראשונים – שכן, אם בחצר הראשונים באו לדבר על רעיונות וללמוד עבודה חקלאית ולהפיץ הלאה את הידע – הרי שביבנאל הגיעו משפחות בעיקר ליישם את החזון הציוני אבל גם ובעיקר לעבוד ולהתפרנס.

בבית סבתא צילה תמצאו כלים חקלאיים וסיפורים מרתקים על החיים שהיו כאן. סרטון ועוד מולטימדיה שתעזור לכם להיכנס אל הזמנים המורכבים האלה – זמנים שעזרו ליצור את המדינה שיש לנו עכשיו.