בית שאן – ביום ובלילה

בית שאן – ביום ובלילה

במאה החמישית לפנה"ס הבינו בני אדם כי בית שאן הוא מקום טוב להתיישב בו. קרוב אל נהר הירדן ובתוך העמק הפורה שבו הוא זורם, בנו את העיר בית שאן. במרכז העיר העתיקה עבר נחל חרוד, ומעליו גשר מפואר. בתקופות השונות מהמאה החמישית לפנה"ס ועד לשנת 749 לספירה, שבה רעידת אדמה אדירה הרסה את העיר כליל – נבנו בה תיאטראות ושווקים שוקקי חיים. מרחצאות וספא מפנק. פסיפסים מרהיבים ביופיים. עמודים גבוהים ומקושטים שהובאו כל הדרך ממצרים. שלטו כאן הפלישתים והמצרים והרומאים, וגם החשמונאים שלטו כאן לתקופה קצרה. התרבות ההלניסטית הקימה כאן מקדשים לאליליה והנוצרים גם הם השאירו כאן את חותמם.
האמורא ריש לקיש הגדיל מכל אלה, ואף אמר על בית שאן כי: "אם גן עדן בארץ ישראל הוא, בית שאן פתחו".

"אם גן עדן בארץ ישראל הוא, בית שאן פתחו"
את כל המבנים והחיים השוקקים שהיו בבית שאן אפשר לראות היום. אפשר לבוא לאור יום אל הגן הלאומי בית שאן, וללכת בתוך החורבות שנותרו מהרחובות והמבנים המפוארים של פעם, וגם לעלות על תל בית שאן, שבו היה יישוב יהודי עוד מתקופת המקרא, ולצפות על הכול מלמעלה. אך רשות הטבע והגנים הפליאה לעשות כאן, ואף יצרה חזיון אור קולי מרשים ומיוחד, המכניס אתכם אל העיר עצמה. מעביר אתכם בין התקופות השונות של העיר בית שאן, מעביר אתכם בין הרוכלים בשוק, מפגיש אתכם עם הדמויות הצבעוניות בבית המרחץ, נותן לכם הצצה לתיאטרון של הימים ההם. בחוויה חובקת חושים, בתוך הלילה הנעים של עמק בית שאן- אתם מוזמנים להתחבר לזמן אחר, לטעום, לחוש, לראות, לשמוע.

בימים שני עד חמישי מיד עם רדת החשיכה מתחיל המופע. כדאי להזמין כרטיסים מראש, ולצלול פנימה אל תוך חוויה שתשאיר בכם רושם עמוק של היסטוריה, תרבות ופאר נשגב. הגן הלאומי בית שאן נמצא כ-23 ק"מ דרומית לנהרא שבאשדות יעקב, והדרך לשם רצופה גם היא ביופי הנפלא של עמק הירדן, בואכה עמק בית שאן.