בילוי לימים החמים – מוזיאון התרבות הירמוכית

בילוי לימים החמים – מוזיאון התרבות הירמוכית

תרבות ירמוכית. מישהו יודע שהיה פעם דבר כזה? אז, כן; פעם הייתה כאן תרבות ירמוכית, שהתיישבה לאורך נחל הירמוך (ירדן, לבנון וישראל) אבל לא רק. נמצאו התיישבויות המיוחסות לתרבות הירמוכית גם במקומות שונים בעמק יזרעאל ואפילו במדבר יהודה. אבל ממש כאן, במרחק של 6 ק"מ מנהרא אשדות יעקב, בקיבוץ שער הגולן – נמצאו לראשונה ב-1941 כלי חרס, שהעידו לפי התארוך שלהם שהם אכן שייכים לתרבות הירמוכית. מדובר בתרבות הראשונה שעשתה שימוש בכלי חרס בארץ ישראל, ומהראשונות בלבנט כולו.

כיום, במקום הצופה על האתר הארכאולוגי שהחל את דרכו במקרה ב-1941, עומד מוזיאון נפלא המציג את סיפורה של התרבות הירמוכית. בילוי נפלא לימות הקיץ החמים, כשהמזגן מקרר אתכם, ומסביבכם שפע של תרבות עתיקה וחווייתית.

תולדות מוזיאון התרבות הירמוכית
בשנת 1941 בוצעו בשדות של קיבוץ שער הגולן עבודות להקמת בריכת דגים; כשלפתע פגעו תוך כדי העבודות בשברי חרסים וכלי צור. החלוצים הבינו כבר אז שמדובר בדבר חשוב, ושמרו את הממצאים השונים שהמשיכו להיאסף בארגזים מתחת למיטותיהם.

על אף שבמלחמת השחרור נכנס הצבא הסורי ובזז ציוד רב ביישוב, נותרה תכולת הארגזים שפוכה בזלזול על הרצפה, אך הסורים לא הבינו את חשיבותם של השברים, ולכן לא נגעו בהם לרעה. כאשר חזרו המתיישבים לקיבוץ אחרי הקרבות הקשים, אספו מחדש את הממצאים, וב-1950 נפתח מוזיאון באחד מהמקלטים הרבים והמשומשים על בסיס יום-יומי כמעט של הקיבוץ.

הביקור במוזיאון
בשנות השבעים הועבר המוזיאון, כלאחר כבוד, למקומו הנוכחי – בבניין הצופה הן על אתר החפירות הארכאולוגי, שמעת לעת ממשיכות בו החפירות; והן לעבר נחל הירמוך עכור הזרם והיפיפה.

הפרטים המוצגים ממעגל חיצוני ועד מעגל פנימי הם של כלי בישול וכלי עבודה בשדה ובציד, תליוני תכשיטים וצלמיות בעיצובים שונים ששימשו לצרכים פולחניים.

המוזיאון מציע גם הפעלות כגון; יצירה בחומר, יצירה באבן גיר, ציור מהכנת פיגמנטים טבעיים וגם בניית מבנה בוץ. פעילויות שונות בזמנים שונים.

מוזיאון התרבות הירמוכית בשער הגולן, כ-6 ק"מ בלבד מנהרא אשדות יעקב – חוויה לימודית, קרירה ונעימה לימות הקיץ החמים.