אירוסים ושאר פריחות  – להתפעל מנפלאות הבריאה

אירוסים ושאר פריחות  – להתפעל מנפלאות הבריאה

"איריסים – יפות עיניה – איריסים…"  – כך כתב חיים חפר, אוהב ארץ ישראל. וחיים חפר ידע. הוא ידע שלומר לנערה שעיניה יפות כאיריסים – זה מיד עושה את העבודה. שכן, האיריסים או בשמם הנוסף: האירוסים – הם פרחים יפים כל כך למראה, ומשובבים כל לב. ישנם כ-300 מינים שונים של אירוסים, בגוונים שונים ובגדלים שונים. שלושה מהם תוכלו לראות בחודש מרץ בנחל יצפור. אך, יש כאן עוד הרבה פרחים מפברואר ועד אפריל – בואו בעצמכם לגלות!

מסלול נחל יצפור
מסלול נחל יצפור מתחיל בחניון יצפור שנמצא בלב יערות הגלבוע (כ-33 ק"מ מנהרא, אשדות יעקב) זהו מסלול של כ-2 ק"מ, רובו בירידה נוחה. אך, בגלל הפרש הגבהים כדאי להתכונן לאיסוף מנקודת הסיום של המסלול החביב. (סוף המסלול הוא ליד בריכת המים, שתעברו בכל מקרה בדרככם עם הרכב לכיוון נקודת ההתחלה בחניון יצפור).

במהלך המסלול נעבור מקבצים גדולים של עצי חרובים ענקיים ועתיקים, אלות ואורנים. וגם אנדרטה, מפלים ומערות. והצצות אל הנופים היפים שמסביב. בוודאי נפגוש גם את הפרות שרועות כאן, ונתמזג עם הסלעים במורד הנחל, ונשמע (אם נקשיב) את ציוץ הציפורים הקטנות שיציצו עלינו מקרוב, וצווחות העופות הגדולים שיציצו עלינו מרחוק.

פריחות החורף ותחילת האביב
מי שמטייל כאן בפברואר יזכה לראות כלניות אדומות ורקפות עדינות, חלבלוב מגובש שהצהוב שלו נראה למרחוק וגביעונית הלבנון – בעלת הפרחים הקטנים והעדינים הנתלים על עמוד ארוך כפעמונים קטנים, סגולים ויפים.

במרץ – תפגשו כאן את אירוס הגלבוע שהוא פרח גדול ומרהיב ביופיו מקרוב ומרחוק – בצבע סגול-ארגמן. מדי פעם תפגשו גם פרטים של אירוס ארם-נהריים, שגם הוא גדול ויפה בצבע סגול עם צהוב ולבן במרכזו. ובל נשכח את אירוס הסרגל שהוא פרח קטן ונמוך הרבה יותר, אך יפיפה – גם הוא סגלגל וצהוב במרכזו. במרץ פורחת פה גם נורית אסיה האדומה והמקסימה.

ובאפריל תפגשו בנחל יצפור כלך מצוי גבוה וצהוב. צנון פגיוני שצובע מרבדים של ורדרד – סגול. ועכנאי יהודה נמוך ויפה שקשה לספור את כמות הגוונים של הסגול והוורוד שמקשטים אותו. ואם לא די בכל היופי המרהיב הזה – מחכה לכם כאן גם החוטמית הזיפנית – עמוד של יופי שעליו פורחים פרחים גדולים, הנעים בין ורוד עדין לסגול עז.

כל הפרחים האלה מוגנים, וטוב שכך – כי ככה יהיה לנו עוד הרבה מהיופי הזה, ולהרבה זמן!