טיול משפחתי קליל בשביל סובב כנרת

טיול משפחתי קליל בשביל סובב כנרת

אין ספק שלימת המים המתוקים שלנו ערך תרבותי, תיירותי, דתי וכלכלי. יצירת מטרתו של השביל ברורה: החזרת ציבור המטיילים לשפת הכנרת וחיזוקה של הימה הלאומית כמוקד משיכה לתיירות ונופש. השביל עובר בקרבתם של חופי הכנרת, ומאפשר לציבור נגישות ומעבר חופשי לנופיה ואתריה המרכזיים, כגון: נקודות תצפית, אתרים היסטוריים מראשית ההתיישבות העובדת ועוד.

מהירדנית לבית קברות כנרת – בעקבות שיריה של נעמי שמר

בראשית המאה ה-20 יצא קומץ חלוצים ובעלי מוטיבציה לעבודת האדמה, התיישבו ליד ימת הכנרת, והשפיעו רבות על אופייה של ארץ ישראל ועל מדינת ישראל בימיה הראשונים לאחר תקומתה. ליד בית הקברות כנרת תוכלו לצאת מהרכבים ולצעוד בכיוון כביש 90 – שם נמצאת נקודת תצפית מרהיבה על סכר דגניה.

בית המוטור

מוטור הוא מנוע המונע באמצעות חשמל. בית המוטור הוא אותו מבנה אבן בזלת, אשר הוקם בין עצי אקליפטוס ותמרים,  וטומן בתוכו דרמה מבית היוצר של ראשית ההתיישבות. האגרונום משה ברמן הקים את בית המוטור בשנת 1910 כדי לשמור ולהגן על המשאבה אשר העלתה את מי הירדן לצורכי השקיה. בקומה התחתונה ניצבה המשאבה, ואילו הקומה העליונה שימשה כבית מגורים לארבעת עובדי האדמה, שעיבדו את הקרקע אשר סביב המבנה. בין עובדי המקום היה בן ציון ישראלי, מחלוצי ההתיישבות וחקלאות התמר בארץ ישראל.

ביקור בחורשת האיקליפטוס 

חורשת האיקליפטוס, שזכתה להנצחה בשירה של המשוררת הלאומית, נעמי שמר ז"ל, מקיבוץ כנרת, ניטעה לראשונה על-ידי ראשוני המתיישבים באזור. השיר הולחן בתחילת שנות ה-60 של המאה הקודמת. מדבריה של נעמי שמר על החורשה (1970):

"לרגע דימיתי כי פינה זו בעמק הירדן שבה זכיתי להיוולד היא היחידה שנוצרו בה דברים אמיתיים, שיש להם התחלה, המשך ומשמעות: הראשונים נטעו חורשה – החורשה הייתה לשיר – השיר חוזר אל הנוטעים – והתנועה נמשכת".