חוות דושן, בית יוסף ונחל יששכר

חוות דושן, בית יוסף ונחל יששכר

ב-1955 הוקמה בסמוך למושב בית יוסף – חוות דושן. ייעודה של החווה היה לשמש כאדמות חקלאיות נוספות לקיבוץ אשדות יעקב. וכך היה. במשך שנים יצאו צוותים מהקיבוץ לעבד את האדמות הטובות והפוריות.

השנים של מלחמת ההתשה, שבהן נהרגו אזרחים וחיילים רבים מהפגזות רבות לעבר אדמות ויישובי עמק בית שאן ועמק הירדן היו ימים קשים במיוחד – לכל חברי היישובים של עמק הירדן ובית שאן, וגם לאנשי אשדות יעקב. אך, החברים האמיצים המשיכו והיו יוצאים מדי יום לעבד את האדמות, גם במרחק נסיעה של 14 ק"מ אל חוות דושן.

הרוגע והשקט של החווה גם בהפגזות
כיום, נסיעה של 14 ק"מ על הכביש החדש והנוח מהקיבוץ, ומנהרא כפר האירוח של אשדות יעקב – תוביל אתכם במהרה ובבטחה אל חוות דושן. אולם, בימים ההם לקחה דרך קצרה זו, זמן ממושך – הן בגלל טיב הדרכים, סוג התחבורה והן בגלל החשש מההפגזות. אולם, חברים לא מעטים אהבו דווקא את היציאה אל השטח הפתוח של חוות דושן, את הרוגע, את השקט ואת העבודה עצמה.

בין החברים האלה, היה גם חגי ענבי, שיצא בערב פורים תשכ"ח 1968 אל עבודתו בחוות דושן. בעת שנסע עם חברו על הטרקטור כדי להביא חלק של מחרשה שנותר בשדה, עלה הטרקטור על מוקש, שהוטמן שם כנראה יום לפני ע"י אנשי פת"ח בשיתוף פעולה עם אנשי הלגיון הירדני. שכן, מוצב שלהם נמצא ממש בקרבה לחוות דושן, המצויה מטרים ספורים מנהר הירדן.  חגי ענבי נהרג מיד מהפיצוץ העז.

בית הביטחון של בית יוסף וגשר על פני מים שלווים
אנו מציעים לאורחינו בנהרא אשדות יעקב, לעלות על דרך 90 היפה, ולרדת דרומה במרחק של 14 ק"מ בלבד אל חוות דושן. לידה עומד לו גם מושב בית יוסף, שהוקם ב-1937 כחומה ומגדל. שם, תוכלו לראות את בית הביטחון ההיסטורי שבלב היישוב, הנקרא גם: בית אהרנוביץ'. זהו המקום בו התבצעה ההגנה המרכזית על היישוב נוכח ההתקפות הרבות עליו.

ואת כל ההיסטוריה הזו אנו מציעים לכם לשטוף במראה יפיפה של גשר הרכבת הטורקי על נחל יששכר. כאן תפגשו שלוש קשתות, העומדות לנוכח הפסטורליות שמסביב, עם נחל יששכר הזורם תחתיהן והצמחייה העוטפת מכל כיוון. הקשתות בנויות כלוח שחמט בצבעי שחור לבן, ממשחק של אבנים לבנות ואבני בזלת שחורות. הגשר הזה נבנה ע"י העות'מניים ב-1904, כחלק ממסילת רכבת העמק, שעברה פה פעם. אבל פעם זה פעם, ומה שעכשיו – עכשיו.